Connect with us

Blogy

Blog Diany Turňovej: Ok. Je čas, ujasniť si to.

Published

on

Reklama

Na jednej strane sú chlapi/bezdetné ženy/babky/múdre tety atď. (dosaď kohokoľvek, kto na materskej nikdy nebol alebo na nej bol už tak dávno, že sa na to nepamätá), ktorí posmešne vyhlasujú, že materská je pohoda a čudujú sa matkám „ako to, že nemajú upratané, navarené, nie sú upravené, nevzdelávajú sa, prípadne nezarábajú popri materskej.“

novorodenec-dieta-babatko

Reklama

Na druhej strane sú matky. Áno, presne tie, ktoré nemajú vždy upratané, navarené, ogrcané tepláky sú im rovnošatou, čítajú akurát príbalový leták nurofenu a síce nezarábajú, ale som presvedčená, že by v bratislavskom justičáku vysúdili miliardy od toho imbecila, ktorý zaviedol výraz „materská DOVOLENKA“.

Jednoducho, jedna strana nechápe, ako môže žena na materskej niečo nestíhať, veď má na starosti len dieťa a domácnosť a druhá strana sa k tomu radšej nevyjadruje, pretože pomaly ale isto zabúda základné spoluhlásky ako „l“ a „r“, tak by jej to bojo tjapne.

Reklama

Takto. Ja momentálne na jednej takej materskej dovolenke som. Mám síce len jedno malé bábo, ale aj to sa počíta. A podľa mňa je pravda niekde uprostred.

Materská dovolenka JE dovolenka. Ale zabudnite na Chorvátsko, párky s horčicou v kempe a lenivé západy slnka na pláži. Predstavte si skôr intenzívny pobyt niekde na Islande (treba byť pripravený na každé počasie) so Zorou Czoborovou a desaťčlenným namakaným tímom koučov, ktorí z vás aj cez mŕtvoly vybičujú lepšieho človeka. A žiadne skúšanie nanečisto, všetko sa ide naostro. Už vidím ten lákavý reklamný titulok: „Poďte s nami na Makarskú MATERSKÚ, siahnete si na dno fyzických síl ale dosiahnete aj na vrchol svojich mentálnych (ne)schopností!“

Ale vážne. Zamyslela som sa nad tým, v čom ma materstvo zmenilo. Mám síce pokojné bábo a nemôžem zatiaľ machrovať prebdenými nocami, ani som nepribrala tridsať kíl, i keď o účinkoch gravitácie viem svoje, ale v tom mierne zdeformovanom tele dnes po 9+4 mesiacoch s mojou dcérou sídli úplne iný človek.

Napríklad mám úžasnú moc. Kedy sa vám naposledy stalo, že ste stretli človeka totálne na dne, vystrašeného, smutného, zničeného a plačúceho, objali ste ho a on v tom momente prestal plakať, začal pokojne dýchať a po pár sekundách sa dokonca usmial? My, mamy na materskej to zažívame takmer denne. Keď sa mi to stane s mojou Marínkou, cítim sa mocnejšia ako Voldemort s Putinom dohromady.

Alebo čas. Kto na svete má lepší time-managemanet ako mamy? Paradoxne tým, že mám teraz len zlomok času pre seba oproti dobe, keď som dieťa nemala, stihnem urobiť oveľa viac. Je to preto, lebo som si čas začala vážiť. Od rána je to jeden kolotoč: prebaliť, nakŕmiť, urobiť čaj a raňajky, umyť riad, pomedzi to sa pohrať, zaspievať tri pesničky, opäť prebaliť, nakŕmiť a zrazu bum- veď ona spí, mám polhodinku! A teraz babo raď! Vychutnať si v pokoji kávu, zacvičiť si, zavolať kamoške,  nalakovať si nechty alebo napísať článok o materskej? Popravde som predtým veľa z týchto vecí nerobila- pretože som na ne nemala čas. Mala som denne len blbých dvadsaťštyri a hodín a to sa nedalo nič stihnúť. Teraz mám pár polhodiniek a jednu až dve dvojhodinovky denne a nikdy som toho pre seba nestihla urobiť viac.

Potom sú tu krásne momenty, ktoré mi predtým unikali. Napríklad sa mi niekedy stane, že Marína zaspí až tesne predtým, ako sa vrátime z popoludňajšej prechádzky a ja nemám to srdce budiť ju zmenou teploty v byte, tak s ňou ostávam vonku a prechádzam sa po našej ulici. Za celý život som nevidela toľko súmrakov, toľko hviezd, nerozpoznávala, ako sa mení vzduch na nočný alebo ako začínajú primŕzať chodníky, pekne minútu po minúte. A to mám októbrové dieťa, už sa nemôžem dočkať jari a leta. Vnímanie majú mamy oživené ako mladé vlčice.

V neposlednom rade je tu aj členstvo v mimoriadne exkluzívnom klube zvanom „motherhood“ (slovenský výraz nepoznám, slovo materstvo mi príde príliš učebnicové). V jednej sekunde pochopíte naraz miliardy žien. V jednej sekunde zrazu presne viete, čo je dôležité. Vždy tu bude niekto s podobným príbehom a nikdy tu nebude nikto s rovnakým, no rozumieť si budete aj bez slov s niekým, koho príbeh je úplne odlišný. To preto, lebo vás  navždy spája titul „mama“.

A je jedno, či stíhate alebo nie. Je jedno, či pečiete ešte aj domáce pečivo, alebo máte už tretí deň na obed vifónku. Strapaté mamy sú rovnako krásne ako učesané a tip top upravené mamy ľúbia svoje deti rovnako ako tie, čo sa už dva dni nestihli prezliecť z pyžama skôr ako na obed. Môžeme si to dovoliť.

Materská dovolenka JE dovolenka. Tá najúžasnejšia, najťažšia, najturbulentnejšia a najprekvapivejšia dovolenka, akú zažijete a na akú tí, čo na vás pozerajú zvrchu, NIKDY nebudú mať.

Diana Turňová, ilustr. foto: archív redakcie

Populárne články