Connect with us

Aktuality

Zriedkavý jedovatý pavúk uhryzol muža v Piešťanoch

Published

on

Reklama
Reklama

Vo voľnej prírode na Slovensku žije jedovatý pavúk Pradiarka pestrá (Cheiracanthium punctorium). Jeho výskyt je pomerne zriedkavý, napriek tomu sa už objavilo niekoľko uhryznutí týmto článkonožcom. S najväčšou pravdepodobnosťou práve Pradiarka pestrá uhryzla dnes muža v Piešťanoch. Hoci jej uhryznutie nie je smrteľné, mužovi museli pre bolesť privolať sanitku.

Dotyčný muž išiel posunúť stôl, ktorý chytil za hranu a v tom pocítil uhryznutie. Pavúk skončil rozpučený na zemi, pričom na prste mužovi zostali jasne viditeľné rany po vpichoch. Pohryznutý prst mu opuchol a prudko bolel. Dôsledkom uhryznutia môže byť tiež tŕpnutie celej končatiny a ďalej zvýšenie telesnej teploty. Podobné prípady s rovnakým postupom popisuje na svojej stránke Národné toxikologické informačné centrum. Podľa zverejnených informácií liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje.

V Piešťanoch došlo k situácii v objekte neďaleko Váhu a voľnej prírody odkiaľ mohol pavúk prísť do objektu. Uhryznutie je nepríjemné a značne bolestivé, dbajte preto na zvýšenú opatrnosť. Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov. Pavúk obyčajne na človeka neútočí, ak tak len v sebaobrane. Väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce. Pavúk uhryzne len raz, opakované uhryznutia sú raritné. Pri uhryznutí nemusí pavúk vypustiť do rany jed, vtedy ide o tzv. suché uhryznytie.

-red- Zdroj:   ntic.sk 

Reklama

Populárne články