Connect with us

Aktuality

Zomrel Dušan Knap – fotograf i milovník prírody

Piešťany zasiahla v piatok 18. februára smutná správa o tom, že zomrel fotograf, milovník prírody i nadšený športovec Dušan Knap.

Published

on

Reklama

Piešťany v piatok 18. februára zasiahla smutná správa o úmrtí Dušana Knapa. Odišiel fotograf, vášnivý bežec, horský cyklista, ale i človek snažiaci sa presadzovať myšlienky ekológie a ochrany prírody.

Reklama

Dušan Knap sa narodil 15. apríla 1976. Od detstva mal blízko k prírode predovšetkým vďaka svojmu starému otcovi, ktorým bol ornitológ Viliam Kubán. Najskôr ho to ťahalo týmto smerom aj v štúdiu, ale napokon zakotvil pri fotografii. Koníček, ktorému sa venoval na 100 percent, sa stal jeho povolaním. Od začiatku mal blízko k reportážnej fotografii a tak bolo len logickým dôsledkom, že po vojenčine začal pracovať pre celoslovenské denníky a agentúry. Neskôr bol tiež fotografom premiéra Mikuláša Dzurindu a chvíľu aj premiéra Róberta Fica. Potom sa zameral na komerčnú fotografiu, kde medzi jeho klientov patrili známe slovenské firmy.  Mal dobrodružnú povahu.  Veľmi rád cestoval na zaujímavé miesta. Napríklad po výprave na Sibír vznikla zaujímavá výstava a pútavé prezentácie zážitkov.

V oblasti fotografie prijal výzvu na vytvorenie knihy o Piešťanoch. Na monografii pracoval dva roky pod taktovkou vydavateľstva Pallas.  V roku 2003 získala ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska.

Reklama

V rámci športu ho v mladosti uchvátila predovšetkým horská cyklistika. Neskôr sa začal venovať aj behu. Zaujal ho natoľko, že sa stal organizátorom bežeckých súťaží v Piešťanoch a okolí. Miloval i  jazdu na kajaku.

Bicykle mu boli blízke po celý život. V Piešťanoch zriadil cykloservis a dielňu. Spolupracoval tiež na zabezpečení prevádzky zdieľaných bicyklov a bol aktívnym podporovateľom realizácie cyklotrasy medzi Piešťanmi a Vrbovým.

Po vzore starého otca Viliama Kubána mal blízko aj k vtáctvu. Podieľal sa na rozmiestňovaní vtáčích búdok v mestskom parku i ďalších ochranárskych aktivitách.

V poslednom období ho zamestnával predovšetkým projektový zámer realizácie Environmentálneho Centra Piešťany pod hlavičkou neziskovej organizácie Inštitút trvalo udržateľného rozvoja a environmentalistiky. Jeho cieľom je vybudovať na brehu Váhu v blízkosti vzácnych vtáčích lokalít unikátne a dizajnovo atraktívne centrum venujúce sa environmentálnej výchove a zážitkovým aktivitám.

Environmentálne Centrum Piešťany – autor Ing. arch. Tibor Varga, PhD.

 

Dušanova energia a entuziazmus bude Piešťanom chýbať.

Česť jeho pamiatke!

-th- Foto: FB GV

Populárne články