Connect with us

Aktuality

Zima zastavila ťah ropúch, nedokážu sa hýbať

Published

on

Reklama

V tomto období by sa už obojživelníky mali presúvať zo svojich zimovísk nad Striebornicou do jazera. Roky im v tom pomáhajú dobrovoľníci, ktorí však vďaka zime zatiaľ nemajú veľa práce.

Reklama

Zábrany, ktoré neumožnia prejsť na nebezpečnú cestu postavili už v polovici marca. Ťah žiab však podľa Aurela Rusnáka z občianskeho združenia Kvas doteraz nezačal: „Teplota ich tela a teda aj ich aktivita závisí od teploty okolia. Ak je teplota nízka tak metabolické procesy prebiehajú oveľa pomalšie a takýto živočích nemá dosť energie na pohyb.“

Aj preto v počasí ako je teraz ropuchy netiahnu. „Ani nie preto, že by nechceli, ale jednoducho sa nedokážu hýbať.“

Reklama

Keďže to sú súmračné živočíchy, je potrebné, aby bola teplota vzduchu v týchto hodinách okolo 5 stupňov. „Ťah sa, ale môže prerušiť aj z dôvodu moc teplého a suchého počasia. Vtedy žaby zostávajú schované, aby sa im nevysušila pokožka.“

Podľa Aurela Rusnáka prevládal v posledných rokoch skorý nástup jari. Teplé počasie pretrvalo alebo bolo prerušené návratom chladných dní. „ Všeobecne ale marec so snehom nieje až taký neobvyklý. Ťah sa vtedy kvôli chladnému počasiu preruší. Potom sa môžu stať dve veci. Po oteplení ťah pokračuje alebo, a to je zriedkavejšie, ťah sa zastaví.“

V takomto prípade nasleduje letný alebo sekundárny ťah koncom mája alebo v júni. „Vtedy je už teplejšie a žaby sú aktívnejšie a nevyhrievajú sa na cestách, ich aktivita začína neskôr, keďže sa neskôr stmieva. Kolízie s autami sú preto menej časté,“ uzavrel Aurel Rusnák.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články