Connect with us

Aktuality

Za sneh a ľad na aute pokuta 60 eur

Published

on

Reklama
Reklama

Polícia včera zverejnila nový sadzobník pokút. Za neodstránenie snehu či ľadu z vozidla alebo nákladu v ňom pribudla nová pokuta – 60 eur. Zmeny sa dotkli aj ďalších priestupkov v cestnej premávke.

[singlepic id=23773 w=320 h=240 float=right]„Aby boli pokuty na celom území Slovenskej republiky jednotné, polícia postupuje podľa sadzobníka pokút. Ten sa prispôsobil zmenám, ktoré nastali od novembra v zákone o cestnej premávke,“ píše sa v tlačovej správe k novému sadzobníku. Maximálna výška blokovej pokuty sa v ňom posunula na 650 eur. Hrozí napríklad za jazdu bez vodičského oprávnenia.

Novinkou je aj sankcia 30 eur za to, ak spolujazdec sedemnásťročného vodiča nemá pri sebe vodičský preukaz. V zimnom období za neodstránenie snehu či ľadu z vozidla alebo nákladu pribudla v sadzobníku pokuta 60 eur. V porovnaní so staršou verziou sadzobníka sa zvýšili, či naopak znížili rôzne sankcie. Napríklad za porušenie zákazu predchádzania sa zvýšila sankcia z pôvodných 60 eur na 100 eur. Pokuta sa zvýšila aj v prípade ohrozenia, či obmedzenia iného účastníka cestnej premávky a to z pôvodných 100 eur na 150 eur. Za ohrozenie chodca na priechode hrozí podľa nového sadzobníka bloková pokuta 150 eur.

Tiež pribudla sankcia v prípade zastavenia vozidla na priechode pre chodcov alebo cyklistov, za čo hrozí pokuta 60 eur. Pokuty sa zvýšili aj za prekročenie rýchlosti v obci. Naopak, mimo obce sa pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti v novom sadzobníku znížili. Od 20 – 24 km/h z pôvodných 50 eur na 40 eur, od 25 – 29 km/h z pôvodných 80 eur na 60 eur a od 30 – 34 km/h z pôvodných 120 eur na 100 eur.

Reklama

Pribudli tiež sankcie v súvislosti s bezpečnosťou cyklistov. Nedanie prednosti v jazde cyklistovi idúcemu rovno je priestupkom, za ktorý hrozí pokuta 40 eur a ak vodič pri odbočovaní doľava ohrozí cyklistu odbočujúceho vľavo hrozí mu pokuta 60 eur.

„Aby sme za nezodpovednosť na cestách neplatili peniazmi za pokuty, či zdravím za bezohľadnú jazdu, stačí urobiť málo. Vždy dodržiavať pravidlá cestnej premávky,“ uzatvára tlačová správa polície.

Celý sadzobník si prečítate tu.

Zdroj: Tlačová správa Foto: Martin Palkovič

Populárne články