Connect with us

Aktuality

Z verejnej súťaže vzišlo 15 víťazných návrhov risografík

Published

on

Reklama
Reklama

Do súťaže návrhov risografík, ktorú vyhlásila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj 28. decembra 2020, sa zapojilo celkovo 166 autorov a kolektívov s 366 prácami. Odborná porota spomedzi nich 26. februára vybrala 15 návrhov, ktoré ilustrujú zaujímavosti a príbehy regiónov Trnavského kraja. Každý z nich bude ohodnotený finančnou odmenou 1 000 eur.

„Počas pandémie ochorenia Covid-19 sa snažíme využívať rôzne formy propagácie Trnavského kraja ako turistickej destinácie. Vyhlásením súťaže návrhov risografík na tému Trnavský kraj príbehov sme zároveň podporili ľudí v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Potešil nás veľký počet súťažiacich a súťažných návrhov, ako aj ich vysoká umelecká kvalita. Pätnásť víťazných návrhov bude po vytlačení vystavených v turistických informačných kanceláriách v Trnave, Piešťanoch, Dunajskej Strede a Holíči, kde si ich budú môcť návštevníci zakúpiť,“ uviedol predseda KOCR Trnavský kraj a trnavský vicežupan Pavol Kalman.

Cieľom súťaže bolo vytvoriť signovanú autorskú kolekciu diel vytvorených ľubovoľnou technikou a vytlačených technikou risografie v limitovanom počte do 200 kusov. K dispozícií budú na predaj v turistických informačných kanceláriách.

Tematicky mali návrhy zobrazovať turisticky atraktívne miesta z okolia Hlohovca, Piešťan, Trnavy, Záhoria a Žitného ostrova. Najčastejšie sa vyskytujúcimi motívmi boli vodné mlyny na Malom Dunaji, Smolenický zámok, kláštor Katarínka či Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Často vyobrazené boli aj príbehy Ludwiga van Beethovena, víly Ilony, moravianskej Venuše, či piešťanského barlolámača. Výtvarné techniky variovali od jednoduchých kresieb, akvarelov, koláží a upravených fotografií, až po profesionálnejšie grafiky.

Reklama

Nižšie je uvedené poradové číslo súťažného návrhu, meno autora, názov jedného z vybraných diel a krátky komentár podpredsedu poroty a odborného garanta súťaže, grafického dizajnéra Roberta Parša:

013 – Veronika Barrera – Civitas Trnava – malebný pohľad na mesto ako kráľovskú korunu s pivnicami plnými pokladov. Kompaktná grafika plná skrytých detailov.

058 – Annamária Digoňová – Piešťany – vtipný a výtvarne zvládnutý pohľad na kúpeľné liečebné procedúry. Zaujímavý motív a kompozícia.

069 – Michaela Dunajská – Symboly trnavského kraja Mila, Lina a Vesna na dovolenke – jeden z kolekcie piatich výrazných a vtipných návrhov.

086 – Klaudia Grancová – Kúpalisko Pác – zabaviť sa v regióne dá aj bez gigantických šmykľaviek. Kvalitná grafická práca so zaujímavou atmosférou a detailmi.

110 – Sára Hozzánková – Príbeh lásky dvoch sôch, Barlolámača a Moravianskej Venuše – nový, vtipný kontext so zaujímavou kompozíciou a farebnosťou.

148 – Patrik Knoblich – Kostolík pri Kopčanoch – jeden z cieľov cyklistických potuliek po Záhorí. Jednoduché a čisté geometrické znázornenie motívu.

249 – Dávid Pogran – Enem pro nás a naše deti – malebná ilustrácia plná postavičiek a drobných detailov prevedená príjemnou farebnou paletou.

265 – Daniel Rerko – Skalica a radostní ľudia, ktorí ju objavujú – zaujímavá tvarová a farebná kompozícia plná detailov architektúry s príbehom lásky a Skalickým rubínom.

269 – Katarína Rybnická – Splav Malého Dunaja – pohľad na rieku s vodným mlynom plný zelene s leknami a labuťou, možno vílou Ilonou. Výtvarne príjemná kompozícia a farebnosť. Znázorňuje šport spojený s pobytom v prírodných zákutiach kraja spolu so známou technickou pamiatkou.

300 – Martin Slovík – Kaštieľ s parkom v Dolnej Krupej – farebne a kompozične zaujímavý pohľad na scenériu parku so vzácnymi drevinami.

308 – Linda Stopková – Kláštor Katarínka – minulosť, dobrovoľníci zachraňujúci pamiatku a návštevníci. Výtvarne pekne spracovaný pohľad na známu ruinu oživený náznakom ľudských aktivít vedúcich k jej záchrane a zmysluplnému využitiu.

313 – Kristián Štupák – Cesta za umením – sochy od Venuše po Ľudovíta Wintera sú zaujímavo výtvarne spracované a zjednotené osobitným autorským rukopisom.

324 – Kateřina Tesařová – Trnavský jarmok – historické postavy sa v symbolickom kruhu stretávajú so súčasnými. Výtvarne profesionálne dielko plné motívov a symboliky regionálnej identity.

341 – Samuel Velebný – Žitný ostrov vymedzený Dunajom a meandrujúcim Malým Dunajom – Príbeh tancujúcich slobodných víl a zamilovaného poľovníka. Výtvarne a farebne príjemná kompozícia plná pekných detailov.

356 – Lucia Žatkuliaková – Žrebčín v Kopčanoch – Slávna minulosť chovu a drezúry cisárskych koní. Výtvarne a kompozične bezchybná ilustrácia.

Vybrali sme návrhy risografík, ktoré ilustrujú zaujímavosti a príbehy regiónov Trnavského kraja ‼️🤩

Výsledkom súťaže je…

Posted by Trnavský kraj zážitkov on Monday, March 1, 2021

Text: Tlačová správa – TTSK Risografika: Annamária Digoňová

Populárne články