Connect with us

Aktuality

Z piliera hate Sĺňavy strieka voda, v krátkodobom horizonte to vraj nie je nebezpečné

Published

on

Reklama

Pred pár dňami sme dostali do redakcie fotografie od našej čitateľky, ktorá si pri prechádzke všimla, ako z piateho piliera  sĺňavskej hate strieka voda. Na príčiny a riziká sme sa pýtali na Slovenskom vodohospodárskom podniku, ktorý je správcom zariadenia. Podľa vyjadrenia hovorcu  priesak nemá v krátkodobom horizonte fatálny vplyv na zníženie stability hate.

hat slnava

Reklama

„Hať Drahovce je z hľadiska geologickej skladby podložia konštrukčne riešená ako súbor rámových čiastkových betónových konštrukcií, navzájom predeľovaných práve v pilieroch. Hať teda tvorí 6 takýchto rámových konštrukcií. Priesak cez 5-ty pilier sa objavil v priebehu roku 2010. Primárnou príčinou sa nám javilo poškodené tesnenie, ktoré bolo do príslušnej dilatácie osadené počas výstavby hate v 50-tych rokoch minulého storočia,“ informoval Ľuboš Krno, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.

REKLAMA

Reklama

bio dia web baner 300x300 apr15

Existujúci priesak podľa vyjadrení kompetentných samozrejme nie je štandardný stav. Priesaky sa v minulosti sporadicky objavovali aj cez dilatácie ďalších pilierov, ale vplyvom unášaných splavenín a naplavenín v priesakovej vode dochádzalo k samovoľnému utesňovaniu dilatácie.

„Je však potrebné zdôrazniť, že existencia uvedeného priesaku nemá v krátkodobom horizonte fatálny vplyv na zníženie stability hate a tým na prípadné ohrozenie bezpečnosti vodnej stavby, avšak počas dlhodobejšej existencie a najmä počas zimného obdobia by mohla spôsobovať poškodzovanie betónovej konštrukcie v oblasti priesakových ciest a dilatácie (zvetrávanie s následným zväčšovaním priesakovej cesty) a urýchľovanie starnutia konštrukcie,“ konštatuje Ľ. Krno.

hat slnava 1

Vodohospodári v októbri 2012 zabezpečovali utesnenie dilatácie za pomoci potápačov z návodnej strany a predovšetkým z revíznej šachty, situovanej na návodnej strane piliera. Po týchto utesňovacích prácach sa priesaky úplne eliminovali, ale zhruba po roku, sa počas nízkych teplôt priesak opäť obnovil, aj keď v menšej miere.

„V minulom roku nastala zaujímavá situácia, ktorá pozmenila celkovú koncepciu riešenia priesaku. Totiž, počas realizácie protikoróznych náterov hradiacej konštrukcie 5-teho poľa bol vytvorený tzv. suchý dok – zahradenie vtoku provizórnym hradením a v tomto období sa priesak úplne stratil. Objavil sa potom až počas postupného zavodňovania tzv. suchého doku. Z uvedených poznatkov nám teda vyplynulo, že rozhodujúci zdroj priesakovej vody do pozdĺžnej dilatácie je situovaný v priestore medzi provizórnym hradením a hradiacou konštrukciou 5-teho haťového poľa. Príčinou priesaku môžu byť jednak pracovné škáry v betónovej konštrukcií piliera, ale vzhľadom na vizuálnu veľkosť priesaku, môžu byť zdrojom aj poškodené betónové zálievky oceľového štítu, po ktorom sa pohybujú bočné tesnenia hradiacej konštrukcie hate. V roku 2015 je do plánu činnosti odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Piešťany zahrnutý aj komplexný prieskum betónovej konštrukcie spomínaného medzipriestoru s realizáciou potrebných sanačných prác na utesnenie priesakových ciest. Takže Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. vie o tejto poruche, ide však o problém, ktorý neohrozuje ani neobmedzuje prevádzku hate a súčasne je naplánovaný na riešenie v ďalšom období,“ uzavrel Ľuboš Krno.

-red- Foto: Miriam Janečková

Populárne články