Connect with us

Aktuality

Yaro M. Kupčo prezentuje svoje snímky v Bruseli

Published

on

Reklama
Reklama

Reflexie zo Slovenska má názov výstava diel fotografa Yara M. Kupča, ktorú otvoril viceprezident Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EESC) Goncalo Lobo Xavier z Portugalska v priestoroch EESC v stredu 13. júla za účasti autora. Ako uviedol Yaro Kupčo pre PNKy, dojmy z otvorenia má absolútne pozitívne, hoci si diela musel dopraviť do Bruselu osobne vlastným autom.

S otváracím prejavom vystúpil aj veľvyslanec Peter Javorčík, stály predstaviteľ SR pri EÚ. „V našom každodennom zhone a náročnej práci ponúkajú fotografie Yara M. Kupča istú možnosť zastavenia sa. Zároveň sú závažným pripomenutím, že to nie sú iba ľudské vzťahy, ale taktiež krajina nášho detstva a dospievania, ktorá nás neviditeľne tvarovala a ovplyvňovala,“ uviedol podľa portálu www.eu2016.sk stály predstaviteľ.

Ako povedal pre PNky Yaro Kupčo, myšlienka prezentácie výstavy v Bruseli vznikla už pred dvomi rokmi: “Celé to vymyslel môj dávny kamarát a kolega Janko Plánovský, ktorý pracuje v Luxemburgu. Uvažoval o tom už asi dva roky, a nakoniec si povedal, že predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ k tomu bude vhodná príležitosť. No a potom to už len bola otázka šťastných náhod – proste správni ľudia na správnom mieste.“

Reklama

Ako ďalej píše portál www.eu2016.sk v článku: Fotovýstava Yara Kupča prináša zamyslenie sa nad poctivou a usilovnou prácou, výstava štyridsiatich fotografií, na ktorých sú zachytené panoramatické pohľady Oravy a Spiša, zosobňuje spomienku na fotografovo detstvo, a taktiež ňou autor prejavuje úctu gazdom, pre ktorých bola pôda predmetom lásky, a nie fabrikou na výrobu potravín.

Autor trávil v detstve svoj voľný čas na lúkach pod Vysokými Tatrami, kde pomáhal otcovi obracať seno a stavať ho do kôpok. Jedného dňa sa všetko zmenilo – senníky boli zrazu zbúrané, medze rozorané a stromy, ktoré sa kedysi týčili naokolo boli vyrúbané.  Od tohto okamihu začal hľadať a dokumentovať posledné polia a lúky, ktoré vyzerali tak, ako si ich pamätal z detstva. „Neviem, či mám závidieť dnešným deťom s mobilmi. Keď si predstavím čistú krásu, ktorú som zažil ako osem, desaťročný, ťažko sa to porovnáva. Myslím, že je to neopakovateľné“, tvrdí fotograf Yaro Kupčo, ktorý ako 18-ročný ochrnul a odvtedy je na vozíčku.

Podľa jeho vlastného vyjadrenia s tématikou začal pracovať približne desať rokov dozadu. “Prvé zábery z výstavy boli urobené pred desiatimi rokmi, postupne sa to dopĺňalo,” vysvetľuje autor vznik sady fotografií, ktorá mala premiéru vlani v Piešťanoch pod názvom “V pote tváre budeš dorábať chlieb.” V Bruseli dostala meno “Reflexie zo Slovenska”, aby bola jasná spojitosť so Slovenskom. Pri snímkach nepoužíval digitálny prístroj a svoje fotografie tónuje do hneda sépiou a následne 24-karátovým zlatom – technológiou, ktorá je stará takmer dvesto rokov.

Na otázku, aké najväčšie ťažkosti ho s uvedením výstavy čakali, odpovedal jednoznačne, ale s úsmevom: “Problémy sú stále, ale v tomto prípade bol veľký problém s dopravou, nie sú to fotky, ktoré sa dajú dať do obálky a poslať, ale hotové zarámované obrazy. Takže nezostávalo iné, než sadnúť do auta a ísť vyše 1300 kilometrov do Bruselu. Našťastie som cestoval s môjmu srdcu blízkou spoločníčkou, tak sa cesta dala v pohode zvládnuť.“

Dojmy z celej prípravy aj vernisáže však hodnotí slovami „skrz-naskrz pozitívne“ a pokračuje: „Počnúc komunikáciou s ľuďmi, ktorí mali na starosti organizáciu – nie sú to žiadni bruselskí byrokrati, ale ochotní ľudia, ktoré okamžite reagujú a riešia veci, cez inštaláciu výstavy, ktorú mala na starosti veľmi milá pani z Fínska, až po samotnú vernisáž. V Piešťanoch mávam na vernisáži okolo 150 ľudí, čo som považoval za vrchol. Tam bolo odhadom vyše 250. Väčšina návštevníkov bola zo zahraničia, Slováci boli v menšine. No, ľudia sa tam neprišli najesť, ale zaujímali sa o tvorbu.“ Výstava Reflexie zo Slovenska potrvá v Hospodárskom a sociálnom výbore do 16. septembra 2016.

-ad-, Zdroj a foto: www.eu2016.sk, Diana Černáková/SZ Brusel – prevzaté so súhlasom autorov

Populárne články