Connect with us

Aktuality

Vzdelanie a kultúra v starej elektrárni už na jeseň

Published

on

Reklama

Stavebné práce odštartovali presne pred rokom. Poctivý betón aj znečistenie naftou spôsobili mierny sklz. Vzdelávacie a kultúrne centrum malo byť pôvodne otvorené na konci letných prázdnin, posunuli ho na jeseň.

[singlepic id=41604 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Zástupcovia Západoslovenskej energetiky a. s. odštartovali rekonštrukciu starej elektrárne na Staničnej ulici 26. apríla, kedy mali pozvaní hostia a novinári možnosť naposledy vidieť národnú kultúrnu pamiatku v pôvodnom stave. Odvtedy postupne mení svoju tvár avšak s dôrazom na zachovanie najdôležitejších architektonických a technologických prvkov.

Reklama

„Doteraz najväčšou výzvou bolo vybudovanie zázemia elektrárne v podzemí. Sklady a priestory pre toalety sa kopali doslova do betónu, ktorí stavbári na začiatku 20. storočia neoklamali ani o gram cementu,“ povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.

Dvojmetrové základové múry so šírkou viac ako 40 cm tvorili podľa jeho slov mohutnú oporu pre dieslové generátory elektrárne. Práve tie v roku 1906 rozsvietili prvé žiarovky v Piešťanoch. Po II. svetovej vojne však stratili svoj význam a neskôr začala budova chátrať.

Nové využitie dostane už túto jeseň. Presný dátum je však zatiaľ neznámy. Podľa Jána Orlovského oddialila odovzdanie stavby sanácia znečistenia pôdy spôsobeného dnes už neexistujúcou naftovou nádržou.

REKLAMA

fitness sity cvicenia

„Začiatkom apríla už bolo nové podzemie pripravené na inštalovanie toaliet a betonáž schodov. Zreštaurované steny hlavnej haly elektrárne dostanú nový náter v pôvodnom štýle a kvetinkovej výzdobe. Kvietky po celom obvode interiéru sú vzhľadom na priemyselný charakter budovy milým a obveseľujúcim prvkom,“ uzavrel hovorca.

[singlepic id=41607 w=520 h=340 float=center]

[singlepic id=22338 w=520 h=340 float=center]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články