Connect with us

Aktuality

Vzácne sochy premiestnili od Slovana k Thermii

Published

on

Reklama
Reklama

Časť parku okolo bývalej fontány pred hotelom Slovan zostane zrejme aj naďalej zatvorená. Sochy, ktoré tam stáli vyše pol storočia, dali kúpele opraviť, ale na pôvodné miesto sa zatiaľ nevrátia. Ľudia ich budú môcť obdivovať v parku za hotelom Thermia Palace.

[singlepic id=52317 w= h= float=center]

„Vzhľadom na to, že počas búrky padajúci strom poškodil jednu zo sôch stojacich pri pôvodnej fontáne pri hoteli Slovan, pamiatkový úrad nás požiadal o bezpečné uskladnenie všetkých sôch,“ informoval generálny riaditeľ kúpeľov Klaus Pilz.

Poškodenú sochu podľa jeho slov momentálne opravujú a vystavená bude neskôr. „Umiestnenie týchto sôch bolo vykonané so súhlasom pamiatkového úradu a majú tak dotvárať celkové prostredie a atmosféru päť hviezdičkového hotela Danubius Health Spa Resort Thermia Palace, takže každý návštevník ich môže obdivovať,“ dodal riaditeľ. Park za hotelom prechádza rekonštrukciou, okrem sôch a zelene tam pribudne aj malá fontána.

Reklama

Pieskovcové plastiky pochádzajú zo začiatku 19. storočia. Piešťanským kúpeľom ich spolu so sochami antických bohov stojacimi pred hotelom Thermia Palace darovali dediči grófa Pálffyho. K fontáne pred hotelom Slovan ich priviezli v roku 1942 z kaštieľa v Kráľovej pri Senci.

REKLAMA

zverland-2-april

Tento priestor začal chátrať spolu s hotelom, ktorý bol v roku 1986 zatvorený kvôli plánovanej rekonštrukcii. V lete 2012 sa mestským parkom prehnala veterná smršť, ktorá na jednu z plastík zhodila asi 200 ročnú lipu.

Kultúrna komisia mestského zastupiteľstva ešte predtým žiadala, aby bol priestor okolo bývalej fontány opäť otvorený a prístupný verejnosti. Nestalo sa to ani napriek tomu, že tento krok nie je viazaný na nákladnú opravu hotela Slovan.

Súvisiace články: Parčík pri Slovane tak skoro neotvoria. Sochy chcú na Kúpeľnom ostroveRoky skrytá fontána pri Slovane uzrela svetlo svetaVietor vyvrátil 200-ročnú lipu, tá zničila podobne starú sochuPamiatkári chcú sochy od Slovanu premiestniť do bezpečiaSochy spred Hotela Slovan dnes presťahovaliNajstaršia časť mestského parku dostáva novú tvár

[singlepic id=52314 w= h= float=center]

[singlepic id=52315 w= h= float=center]

[singlepic id=52316 w= h= float=center]

[singlepic id=52318 w= h= float=center]

[singlepic id=52319 w= h= float=center]

 

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články