Connect with us

Aktuality

Výstup na Marhát krajinou ako z Mrázika

Published

on

Reklama

Ako v inom svete sa cítili stovky ľudí, ktorí v posledný deň roka 2011 vyšli na Marhát. Blato z nížiny už na Výtokoch vystriedal sneh a po niekoľkých minútach chôdze sa turistom ponúkali neopakovateľné výhľady na zasneženú krajinu cez zamrznuté konáre stromov. „Vyzerá to tu ako v Mrázkovi,“ zhodnotila jedna z účastníčiek.

[singlepic id=23951 w=320 h=240 float=right]„Je to už 40 rokov, čo organizujeme tento výstup,“ povedal Rudolf Drlička z Klubu slovenských turistov TJ Bezovec Piešťany a pokračoval: „Najprv sme to robili vždy najbližšiu nedeľu k Silvestru, ale neskôr sme začali chodiť presne 31. decembra.“ Dnešné počasie bolo podľa jeho slov jedno z miernejších. „Pred pár rokmi sme mali toľko snehu a taký silný vietor, že sa nám sem nepodarilo vyniesť ani čaj. Na vrchol vyšli len tí najodolnejší, ale po chvíli museli ísť dole.“

Reklama

Väčšinu predchádzajúcich ročníkov pripomínali fotografie, ktoré organizátori vystavili pod výhľadnou. Podľa Rudolfa Drličku sa tu najprv stretávalo asi 20 ľudí, postupne však začali chodiť pravidelne aj turisti z okolitých dedín a vlani ich tu narátali asi 1000. Jubilejný ročník toto číslo pravdepodobne neprekonal. Oficiálne bolo registrovaných 680 účastníkov, ale desiatky ďalších registráciu obišli.

Turistom, ktorí vrchol v chladnom počasí zdolali, organizátori ponúkli slaninu, špekáčiky a čaj. Pod rozhľadňou sa už tradične opekalo a ten, kto bol sýty mohol sa pokochať výhľadom na široké okolie.

Reklama

Cestou dole sa poriadne šmýkalo, ale ani to neprekážalo cyklistom, ktorí z výstupu spravili tiež tradíciu. Na Výtokoch hrala country hudba a okrem turistov sa tam z Marhátu presunula sa aj výstava fotografií.

Nech sa páči stiahnite si spoločnú fotografiu v plnom rozlíšení.

[nggallery id=1326]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články