Connect with us

Aktuality

Výstavu krojovaných bábik otvorili aj „krojovanky“ z Povoje, v parku zasa zneli gajdy

Published

on

Reklama
Reklama

Program sprievodných podujatí Otvorenia letnej kúpeľnej sezónu už tradične odštartovala výstava krojovaných bábik, ktorú organizuje piešťanská bábikárka Veronika Cetliová v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom. Vo Fontáne ju v piatok 3. júna po pol piatej otvárali aj krojovanky z Folklórneho súboru Povoja. Po nich nasledovalo vystúpenie gajdošov v Hudobnom pavilóne, ktorému dominoval muzikantský „klan“ Jobusovcov z Vrbového pod vedením Andreja Budislava.

IMG_2870Foyer kina Fontána sa zaplnil 134-imi exponátmi bábik najrôznejšej veľkosti v krojoch z regiónov najmä západného Slovenska, ale pozornosť pútali aj nevesty, ktoré prišli až z Veľkého Krtíša. Nádherné ručne vyšívané kroje predstavovali bohatú rozmanitosť tohto ľudového odevu, ktorý sa líšil nielen podľa oblastí, kde sa nosil, ale aj príležitostí, na ktoré bol určený. Bábiky tak interpretujú aj zvyklosti, či život v minulosti.

 

Piešťanská bábikárka Veronika Cetliová (prvá vľavo na foto dolu) sa tejto záľube začala venovať až na dôchodku, a vďaka jej iniciatíve vznikla aj výstava, ktorú už niekoľko rokov otvárajú spolu s letnou sezónou. „V týchto končinách takáto tradícia nebola, čím ďalej na východ sú silnejšie.“ Zatiaľ však unikátne krojované bábiky vystavuje iba v Piešťanoch, nebránila by sa však, keby sa im podarilo putovať aj do iných miest. „Je to mojím veľkým snom, ale sama to bez podpory nezvládnem.“ Na vernisáži sa predstavili aj „živé krojovanky“ z Folklórneho súboru Povoja z Piešťan. Výstava potrvá do 12. júna.

Reklama

IMG_2875

IMG_2873IMG_2854IMG_2839IMG_2850IMG_2847IMG_2846IMG_2838IMG_2836IMG_2837IMG_2834V duchu ľudových tradícií pokračoval program aj v Hudobnom pavilóne, kde sa opäť zišli gajdoši zo Spojených hukov Slovenska. Vystúpenie otvorili Vrbovské vŕby pod vedením Andreja Budislava Jobusa, ktorému, ako sám hovorí, tento nástroj doslova učaroval, odkedy ho prvý raz zobral do ruky. Gajdoši zahrali a zaspievali pesničky, ktoré sa kedysi niesli slovenskými dedinkami, sprevádzané práve zvukom tohto historického nástroja. A ako pripomenul multiinštrumentalista z Vrbového, slovenské gajdy boli pred časom zapísané do  Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, čo sa dokonca nepodarilo ani škótskym gajdám, aj vďaka aktivite ich výrobcu, už zosnulého Rastislava Trnovca z Piešťan.

IMG_2881IMG_2893IMG_2907IMG_2896IMG_2882IMG_2908Program Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny pokračuje dnes po celý deň, dopoludnia po požehnaní prameňov prejde mestom sprievod, ktorého účastníci sa krátko predstavia aj v Hudobnom pavilóne. Popoludní sú už pripravené vystúpenia umelcov, ktoré začínajú od 14-tej hodiny, kedy sa zaspieva Dáša Libiaková s Dámskym komorným triom. Oslavy svojho výročia chystá na Námestí slobody v sobotu aj Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera a v priestoroch pred Domom umenia bude prebiehať charitatívne podujatie Deň s ozbrojenými zložkami. Po Váhu sa majú preháňať aj Dračie lode, na Lodenici sa koná open air jumping a Agility show. Viac o programe a sprievodných podujatiach nájdete tu.

-ad-

Populárne články