Connect with us

Aktuality

Vyšla kniha Augustína Rebra: Čerpať termálnu vodu môžeme aj v meste

Published

on

Reklama

Piešťany fenomén termálny – to je názov knihy, ktorú uviedli do života vo Vile Dr. Lisku v Balneologickom múzeu. Je venovaná publicistovi Jánovi Šípošovi a významným hydrogeológom Otovi Hyniemu a Augustínovi Rebrovi. Manželka posledného menovaného ju včera pokrstila termálnou vodou.

DSC_0146

Reklama

REKLAMA

Laser_banner

Reklama

Práve toto prírodné bohatstvo je totiž hlavnou témou publikácie, ktorá obsahuje poznatky a informácie z polstoročia hydrogeologických výskumov na území mesta Piešťany.

Špičkový odborník na túto problematiku Augustín Rebro v nej búra niekoľko mýtov, napríklad aj ten, že čerpanie termálnej vody na mestskej strane Váhu, by mohlo ohroziť výdatnosť prameňov na Kúpeľnom ostrove.

„Chcem touto publikáciu informovať svojich spoluobčanov, že ich povinnosťou je zúčastniť sa na tvorbe kúpeľného mestského prostredia, tak aby sa dar prírody – termálne vody využívali naplno. Mestské zastupiteľstvo som v nedávnej minulosti upozornil, že nie je vylúčená možnosť získania termálnych vôd v areáli mesta ako vo Vojenskom kúpelnom ústave. Malo by to byť aj vecou cti piešťanských podnikateľov, aby sa mesto zaujímalo o svoj kúpeľnícky rozvoj,“ napísal Augustín Rebro.

Vo Vile Dr. Lisku je verejnosti sprístupnená výstava, ktorá mapuje 50 rokov hydrogeologických prieskumov na území nášho mesta.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články