Connect with us

Aktuality

Výročie oslobodenia Piešťan si pripomenulo len zopár ľudí v komornej atmosfére

V pondelok 4. apríla si Piešťany pripomenuli 77. výročie oslobodenia. Pri tejto príležitosti položili kvety a vence k pamätníku na Námestí SNP súčasná i bývalá poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky, zástupca primátora mesta a ďalší Piešťanci.

Published

on

Reklama
Reklama

Piešťany a obce západného Slovenska oslobodila Červená armáda spolu s 1. rumunskou armádou v rámci operačného pásma 2. ukrajinského frontu. Súčasťou Červenej armády bolo i množstvo vojakov z Ukrajiny, ktorá žiaľ dnes trpí vojnovým konfliktom a napadnutím zo strany Ruska. Pred trištvrte storočím bojovali vojaci týchto krajín spoločne proti fašistickému Nemecku.

Kladenie vencov v Piešťanoch sa nieslo vo veľmi komornej atmosfére. Vďaku za oslobodenie prišla vyjadriť súčasná poslankyňa NRSR Lucia Drábiková, bývalá poslankyňa NRSR Magdaléna Kuciaňová, viceprimátor Mesta Piešťany Michal Bezák, prednosta Okresného úradu v Piešťanoch Roman Súcky, ako i predstaviteľ Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Piešťanoch Jozef Chebeň. Pripomenúť si tento významný deň v našej histórii prišla tiež Nadežda Mikolášiková,  dcéra vojnového hrdinu a čestného občana mesta Piešťany pplk. Vojtecha Ábela, ktorý zahynul v koncentračnom tábore pár dní pred oslobodením.

Spomienka sa tento raz konala bez príhovorov.  Svoj postoj k výročiu vyjadrila členka parlamentu Lucia Drábiková na svojom profile na sociálnych sieťach.  „Aký to paradox doby, keď V. Putin v súčasnosti hovorí o potrebe denacifikácie Ukrajiny, pričom však v bojoch druhej svetovej vojny pôsobilo v Červenej armáde zrejme viac ako 7 miliónov Ukrajincov a z nich 2,5 milióna zahynulo na frontoch. Straty Ukrajiny na civilnom obyvateľstve počas II. svetovej vojny sa odhadujú na 5,5 až 6 miliónov ľudí. To sú čísla, za ktorými sa skrývajú osudy ľudí a tí, ani ich deti, určite po reálnych skúsenostiach s nacizmom, nebudú sympatizantmi tejto ideológie,“ napísala.

Reklama

„Žiaľ práve Vladimír Putin stelesňuje a robí veci, ktoré stále viac a viac pripomínajú A. Hitlera. Zločiny, ktoré sa teraz dejú u našich východných susedov, žiaľ páchajú ruskí vojaci. Nie všetci Rusi ich však schvaľujú. Voči zlu sa treba jednoznačne vymedziť a pomenovať ho, odsúdiť treba všetky zlé skutky, ale ako ľudia, by sme mali zostať stále ľuďmi. Neupadnúť do nenávisti, ktorá plodí, žiaľ ešte viac nenávisti, bolesti a zla. Dôležité je, aby sme si uvedomovali historické súvislosti, aby sme pomenúvali veci pravými menami a síce rozliční, ale predsa ľudskí, sme hľadali spôsoby vzájomného spolužitia, bez toho aby trpeli nevinné obete,“ dodala L. Drábiková.

-red- Foto:  Martin Ričány / Mesto Piešťany

Populárne články