Úvod Aktuality Vretenica alebo užovka? Tohto hada videli pri Krajinskom moste

Vretenica alebo užovka? Tohto hada videli pri Krajinskom moste

REKLAMA

Užovku si ľudia mýlia s vretenicou a preto ju niekedy bezdôvodne usmrtia. Facebookom sa šíri fotografia, ktorá vznikla cez víkend pri Krajinskom moste v Piešťanoch 킬러 분식 다운로드. Odborník potvrdil, že ide o neškodnú užovku a nie o vretenicu, ktorej uštipnutie môže byť veľmi zriedkavo aj smrteľné.

„Na fotografii je užovka fŕkana (natrix tessellata) 도장 폰트 다운로드. Žije hlavne v povodí väčších riek. Môžeme na ňu natrafiť aj v intraviláne Piešťan,“ potvrdil znalec prírody a ornitológ Erich Kubica Gyro3d download. Dodal, že práve užovku si niekedy ľudia mýlia s jedovatou vretenicou. „Minulý rok na jeseň som ju odchytil pri garážach pod nadjazdom pri Tescu a odniesol do prírody Harry Potter Mixed Blood Prince. Jeden priateľ si myslel, že ide o vretenicu.“

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi
Knebl

Užovka fŕkaná môže mať dĺžku 70 až 100, zriedka aj 130 cm. V tomto období prebieha párenie a koncom júla kladie samica 4 až 16 vajec 리얼 레이싱 다운로드. Tá, ktorú odfotili pri Krajinskom moste, krátko predtým zožrala rybu alebo žabu.

„Existuje viacero farebných variácií, preto si ju ľudia často mýlia. Veľmi podobná je užovka hladká. Zafarbením a kresbou pripomína vretenicu, preto je často bezdôvodne usmrtená,“ doplnil Erich Kubica.

Vretenica severná, je jediný prirodzene sa vyskytujúci jedovatý had na Slovensku. Je možné ju skôr stretnúť vo svetlejších častiach lesov, ale aj na lúkach v okolí vodných plôch. Väčšina jedincov nemá dostatok jedu na usmrtenie človeka.

Spoľahlivý znak, ktorým sa vretenica vo všeobecnosti odlišuje od ostatných slovenských hadov, je štrbinovitá zrenica. Užovky majú okrúhle zrenice.

Text: Martin Palkovič

REKLAMA