Connect with us

Aktuality

Voliéra bude, peniaze na jej výstavbu vyzbierali už pred termínom

Published

on

Reklama

Záchranná stanica Havran bude mať novú voliéru, ktorá manželom Janke a Tiborovi Šnajdárovi pomôže pri starostlivosti o ďalšie zranené zvieratá i k záchrane ich života a prinavráteniu slobody. Projekt na portále Start Lab podporilo 245 ľudí a potrebné finančné prostriedky vo výške 5 500 eur sa vďaka ich štedrosti podarilo vyzbierať už päť dní pred stanoveným termínom. Prispievatelia darovali rôzne sumy vo výške od 5 až do 200 eur a cieľovú sumu sa dokonca podarilo prekročiť o 33 eur. Voliéra sa začne stavať na jar a pokiaľ všetko pôjde dobre, začne slúžiť prvým zvieracím pacientom už počas leta.

1480408159-133-d90c6a6-img9938

Reklama

„Chcem veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorým záleží na živote našej fauny a ktorí sa rozhodli prostredníctvom projektu podporiť výstavbu novej voliéry. Plánujeme ju postaviť hneď vedľa tej existujúcej, mala by mať rozmery 4 krát 8 metrov a do ich stredu nainštalujeme posuvnú stenu. Ich spojením tak vznikne priestor s dĺžkou až 15 metrov, čo umožní rozlietavanie pred vypustením aj tak veľkých druhov ako sú napríklad orly. Nová voliéra bude pre nás a hlavne pre zvieratá, ktoré sa snažíme uzdraviť, naozaj veľkým prínosom,“ povedal Tibor Šnajdár zo Záchrannej stanice Havran.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklama

Posuvná stena je dôležitá, pretože i keď veľa druhov vtákov vrátane dravcov sa dokáže zniesť, Jastrab veľký a Jastrab krahulec sú často k menším druhom agresívne a napádajú ich. Najviac zvierat mávajú pravidelne počas letných mesiacov, tento rok bolo na Záchrannej stanici Havran umiestnených až 65 vtákov. Medzi najčastejšie úrazy patria zlomené krídla po kontakte s autom, popáleniny spôsobené elektrikou, ale aj podvýživa a rôzne vnútorné zranenia.

„Počas zimy sa k nám často dostávajú zvieratá, ktoré trpia podvýživou, ale napríklad aj myšiaky, ktoré sedávajú na stĺpoch pri ceste, odkiaľ ich pod kolesá áut sfúknu prechádzajúce nákladné autá. Počas chladných mesiacov zazimovávame aj ježkov, ktorých ukladáme do stohov sena. Najnáročnejšie pre nás je, keď sa k nám dostanú výnimočné a krásne zvieratá, ktorým už nijako nedokážeme pomôcť,“ dodáva záchranár.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ľudia sa snažia záslužnú činnosť stanice podporiť hmotnými darmi, ale kvôli obmedzeným skladovacím kapacitám ich záchranári často nemajú kam uložiť. Stáva sa aj, že im cez plot prehodia uhynuté zvieratá či myši, ktoré však väčšinou končia na kafilérii. Tibor Šnajdár by podľa svojich slov nerád riskoval život vtákov, ktorých dlhé mesiace rehabilitujú tým, že by im dal otrávenú či inak znehodnotenú potravu. Na Záchrannej stanici Havran by uvítali najmä dobrovoľnícku pomoc počas letných mesiacov, pričom najviac by pomohla pravidelná návšteva dobrovoľníka s dobrým vzťahom k zvieratám, počas ktorej by sa záchranári mohli venovať ďalším činnostiam. Najväčším problémom je však to, že čas, ušlú mzdu a pohonné hmoty nevedia záchranári zvierat z malého rozpočtu stanice preplatiť.

“HAVRAN” je spoločnosť so zameraním na priamu záchranu zranených, alebo inak hendikepovaných a osirelých voľne žijúcich zvierat, ktoré nie sú schopné samostatného života vo voľnej prírode. Hlavným účelom činnosti záchranárov je návrat vyliečených zvierat do voľnej prírody. Prevádzkujú chovnú stanicu v zmysle zákona 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ktorá slúži na odchov osirelých mláďat, liečenie a rehabilitáciu zranených zvierat. Robia odchyt postihnutých voľne žijúcich zvierat a zabezpečujú im odborné veterinárne ošetrenie. Starajú sa o ne po dobu liečenia a prípravy na vypustenie do prírody. Ich najpríjemnejšou činnosťou je iste vypúšťanie zverencov naspäť do prírody.

-lt/Zdroj a foto: Start Lab, Záchranná stanica Havran-

Populárne články