Connect with us

Aktuality

Vo Vrbovom odhalili pomník kráľa Madagaskaru

Published

on

Reklama

Móric Beňovský sedí na zemeguli s bronzovým reliéfom zobrazujúcim momenty z jeho života. Sochu, ktorú financoval konateľ tamojšej firmy odhalili vo Vrbovom 5. októbra.

[singlepic id=35902 w=320 h=240 float=right]Najslávnejší vrbovský rodák sa dočkal pocty aká mu prináležala. Pamätník s názvom Svet Mórica Beňovského stojí na Námestí slobody. Jeho autom je akad. sochár Anton Gábrik. Dielo vytvoril v spolupráci s akad. maliarom Igorom Piačkom. Obaja majú väzby na Vrbové.

Reklama

Na piatkovom odhalení sochy sa zúčastnil aj honorárny konzul Madagaskaru v Maďarsku a grófka Alžbeta Amborzyová, priamy potomok Beňovského po jeho staršej dcére Žofii. Na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva jej primátor Ján Jánoška odovzdal Cenu mesta Vrbové. Taktiež predstavil nový Vrbovský dukát – malú mincu z mosadze, na ktorej je mestský erb a portrét Mórica Beňovského.

Náklady na pamätník dosiahli výšku 40-tisíc eur. Radnica ich pokryla z daru, ktorý mesto dostalo od konateľa spoločnosti Bodet and Horst pôsobiacej vo Vrbovom. Peniaze okrem toho poslúžili aj na úpravu mestského parčíka a investíciu do škôlky.

Reklama

[nggallery id=1962]

Text: Martin Palkovič Foto: Martin Valo

Populárne články