Connect with us

Aktuality

Vo voľbách sa bude už len krúžkovať, Slováci v zahraničí môžu voliť poštou

Published

on

Reklama
Reklama

Aktualizované – Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini 12. novembra 2015 rozhodol o vyhlásení volieb do národnej rady, pričom deň ich konania určil na sobotu 5. marca 2016. Mestá a obce by mali do pondelka 11. januára určiť volebné komisie. Slováci v zahraničí môžu voliť poštou, žiadosť ale musí byť doručená ministerstvu alebo obecnému či mestskému úradu podľa trvalého bydliska do 15. januára.

volby3Voľby sa budú konať v sobotu od siedmej do dvadsiatej druhej hodiny. Ak to miestne podmienky vyžadujú, môže starosta obce určiť začiatok hlasovania na skoršiu hodinu, najviac však o dve hodiny.

Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, môže požiadať písomne alebo elektronicky o voľbu poštou. Žiadosť o voľbu poštou musí byť doručená ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní predo dňom konania volieb, teda najneskôr  15. januára 2016. Rovnako môže voliť aj Slovák s trvalým pobytom, ak sa v čase volieb zdržiava v zahraničí. O túto možnosť ale musí požiadať úrad vo svojom bydlisku.

V prípade, že 5. marca budete na Slovensku, ale nie vo svojom bydlisku, mali by ste požiadať o volebný preukaz. O vydanie hlasovacieho preukazu môžu voliči požiadať osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby najneskôr posledný pracovný deň pred konaním volieb v úradných hodinách obce (teda najneskôr 4. marca 2016). Požiadať o preukaz sa dá aj písomne alebo elektronicky, ale žiadosť musí byť doručená obci najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb (teda najneskôr 15. februára 2016).

Reklama

volby refTento rok pôjde v poradí o deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Zároveň to budú voľby, ktoré sa budú riadiť novou volebnou legislatívou schválenou Národnou radou SR v roku 2014.

Nová legislatíva upravuje pravidlá pre voľby do NR SR, Európskeho parlamentu, voľby prezidenta SR, ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta SR, voľby do orgánov samosprávnych krajov a samosprávy obcí a spôsob vykonania referenda. Doteraz boli jednotlivé druhy volieb a referenda upravené v šiestich samostatných zákonoch.

Zákon o volebnej kampani zjednotil lehotu volebného moratória na 48 hodín predo dňom konania volieb a zakotvil strop výdavkov na kampaň pre všetky druhy volieb, ako aj inštitút osobitných transparentných účtov, z ktorých sa bude financovať kampaň. V čase 14 dní predo dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania bude zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Zavádzajú sa tiež nové kontrolné mechanizmy a sankcie za porušenie zákona o volebnej kampani.

Zjednotí sa úprava hlasovacích lístkov, bude sa už iba „krúžkovať“. Oznámenie o čase a mieste konania volieb sa bude doručovať systémom „jedna zásielka do domácnosti“, čiže nie každému voličovi. Zavádza sa možnosť vyhotovenia  zápisníc okrskových volebných komisií v elektronickej forme. Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky  členovia komisie uložia do osobitnej schránky, ktorá musí byť zapečatená, aby sa znemožnila manipulácia.

volby prezidenta2

Rôzne volebné lístky sú minulosťou, bude sa už len krúžkovať…

Politické strany mohli svoje kandidátne listiny podať  do 6. decembra 2015 do polnoci. V marcových voľbách sa o priazeň voliča budú uchádzať tieto strany:

#SIEŤ
Hnutie za demokratické Slovensko
KOALÍCIA SPOLOČNE ZA SLOVENSKO
Komunistická strana Slovenska
Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko
Kresťanskodemokratické hnutie
Maďarská kresťanskodemokratická aliancia – Magyar Kereszténydemokrata Szövetség
MOST-HÍD
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO – NOVA)
Odvaha – Veľká národná a proruská koalícia
PRIAMA DEMOKRACIA
Prosperita Slovenska
Sloboda a Solidarita
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana
Slovenská národná strana
Slovenská občianska koalícia
SME RODINA – Boris Kollár
SMER – sociálna demokracia
Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja
STRANA MODERNÉHO SLOVENSKA (SMS)
Strana TIP
Strana zelených Slovenska
ŠANCA
VZDOR – strana práce

 

Zdroj: Tlačové správy Ministerstva vnútra SR (upravené), Foto: archív PNKy

Populárne články