Connect with us

Aktuality

Viesť účtovníctvo interne, či externe?

Published

on

Reklama

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či necháte viesť svoje účtovníctvo externým alebo interným spôsobom? Nezáleží na tom, či ide o jednoduché účtovníctvo alebo podvojné účtovníctvo. Aké výhody má teda vedenie účtovníctva externým spôsobom?
Nezabudnite na skutočnosť, že každý podnikateľský subjekt je zo zákona povinný viesť svoje účtovníctvo, minimálne jeho zjednodušenú podobu (daňová evidencia). Pri rozhodovaní o tom, či sa rozhodnete pre externú formu spolupráce, je nutné, aby ste zvážili niekoľko dôležitých faktorov.

obrazok

Reklama

V prvom rade ide o počet dokumentov, ktoré je nutné v rámci účtovníctva spracovať. Ak spoločnosť nevystaví či neobdrží veľký počet dokumentov, ktoré je nutné priebežné spracovať v rámci účtovníctva, určite sa spoločnosti neoplatí vytvoriť pracovné miesto na pozíciu účtovník.

Druhým podstatným faktorom je počet zamestnancov v spoločnosti. Čím menší počet zamestnancov je v spoločnosti, tým menej sa oplatí viesť účtovníctvo interne. Treba tiež zohľadniť náklady na mzdu zamestnanca, ktorý bude viesť účtovníctvo spoločnosti a zohľadniť mu privilégiá, ktorá mu ako zamestnancovi prináležia.

Reklama

Tretím faktorom je tiež študovanie súčasnej a platnej legislatívy. Samotné štúdium a sledovanie legislatívy si vyžaduje veľmi veľa času, ktorý je pre podnikateľa dôležitý a nenahraditeľný, pretože podnikateľ sa musí sústrediť na „zarábanie“ peňazí a nie strácať čas spracovaním svojho účtovníctva.

Štvrtou výhodou, prečo sa rozhodnúť pre spracovanie účtovníctva externe, je zaobstaranie si kvalitného účtovného softvéru. Každý účtovný softvér stojí spoločnosť nemalé finančné prostriedky, preto ak si ho chcete zaobstarať na vlastné náklady, treba sa pripraviť na komplikácie. Dôležitá vec na ktorú je nutné upozorniť je, že samotnou kúpou ste nevyriešili tento problém, pretože každá aktualizácia (väčšinou na začiatku/konci roka) stojí ďalšie finančné prostriedky. Účtovné spoločnosti majú tento problém vyriešený, čo hovorí v prospech externému vedeniu účtovníctva.

Poslednou a dôležitou skutočnosťou je fakt, že externé účtovné spoločnosti fungujú zväčša 24/7. To znamená, že ak potrebujete získať výstupy z účtovníctva, nie je problém osloviť spoločnosť, ktorá Vám ich väčšinou dodá okamžite. Pri zamestnancovi treba zohľadniť jeho pracovnú dobu alebo dovolenky.

V prípade, že ste sa rozhodli pre externú spoluprácu s účtovnou spoločnosťou, vieme Vám ponúknuť nadštandardné služby za rozumnú cenu. Viac na účtovníctvo Piešťany.

-PR-

Populárne články