Úvod Aktuality Vidieť celé Slovensko na jednom mieste? Park miniatúr je lákadlom

Vidieť celé Slovensko na jednom mieste? Park miniatúr je lákadlom

REKLAMA
Mlyny

Obehli ste už všetky dievčatá, splnili oblievacie povinnosti a rozmýšľate, čo s načatým dňom? Park miniatúr v Podolí je tým správnym tipom na výlet. Pozrite si cez 70 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát, rozhľadní, či rodných domov. Dozviete sa množstvo zaujímavého o objektoch z celého Slovenska bez toho, aby ste museli precestovať stovky kilometrov.
Brány Parku miniatúr sa pre verejnosť v tomto roku otvorili 30. marca,  otvorené je  tiež dnes na Veľkonočný pondelok od 9:00 h do 17:00 h a ďalej denne okrem pondelkov. 

Expozícia s desiatkami stavieb je korunovaná modelom Bratislavského hradu. „V tejto sezóne, počas ktorej oslavujme 15. výročie od založenia parku, pripravujeme pre vás viacero noviniek. Začali sme pracovať na modeloch domčekov z dedinky Vlkolínec, unikátnej pamiatkovej rezervácií UNESCO na Slovensku. Konečne dôjde snáď aj na stavbu Trenčianskeho hradu,“ pozývajú prevádzkovatelia areálu.

Domoss Kupelne Viano 2019
Domoss Kuchyne Vian 2019

Cieľom tvorcov parku je zachrániť ročne min. 4-5 objektov kultúrneho dedičstva, vyhotovených v podobe z čias ich najväčšej slávy. Slovensko bolo odjakživa bohaté na hrady, zámky, kostoly, kultúrne a historické pamiatky. Mnohé z nich zanikli, či sú už v žalostnom stave, pripomína ich len pár kameňov v lese . Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, zhotoveniu každého predchádzalo spracovanie výkresovej dokumentácie, rozpracovanie jednotlivých komponentov a následné osadenie v teréne. Modely sú zhotovené v mierke 1:50, niektoré, hlavne kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30. Areál má unikátnu polohu, priamo v srdci regiónu troch hradov – Čachtice, Beckov a Tematín.

 

-red- Zdroj a foto: Park miniatúr Podolie

REKLAMA