Connect with us

Aktuality

Vidieť celé Slovensko na jednom mieste? Park miniatúr je lákadlom

Published

on

Reklama

Obehli ste už všetky dievčatá, splnili oblievacie povinnosti a rozmýšľate, čo s načatým dňom? Park miniatúr v Podolí je tým správnym tipom na výlet. Pozrite si cez 70 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát, rozhľadní, či rodných domov. Dozviete sa množstvo zaujímavého o objektoch z celého Slovenska bez toho, aby ste museli precestovať stovky kilometrov.
Brány Parku miniatúr sa pre verejnosť v tomto roku otvorili 30. marca,  otvorené je  tiež dnes na Veľkonočný pondelok od 9:00 h do 17:00 h a ďalej denne okrem pondelkov. 

Expozícia s desiatkami stavieb je korunovaná modelom Bratislavského hradu. „V tejto sezóne, počas ktorej oslavujme 15. výročie od založenia parku, pripravujeme pre vás viacero noviniek. Začali sme pracovať na modeloch domčekov z dedinky Vlkolínec, unikátnej pamiatkovej rezervácií UNESCO na Slovensku. Konečne dôjde snáď aj na stavbu Trenčianskeho hradu,“ pozývajú prevádzkovatelia areálu.

Reklama

Cieľom tvorcov parku je zachrániť ročne min. 4-5 objektov kultúrneho dedičstva, vyhotovených v podobe z čias ich najväčšej slávy. Slovensko bolo odjakživa bohaté na hrady, zámky, kostoly, kultúrne a historické pamiatky. Mnohé z nich zanikli, či sú už v žalostnom stave, pripomína ich len pár kameňov v lese . Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, zhotoveniu každého predchádzalo spracovanie výkresovej dokumentácie, rozpracovanie jednotlivých komponentov a následné osadenie v teréne. Modely sú zhotovené v mierke 1:50, niektoré, hlavne kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30. Areál má unikátnu polohu, priamo v srdci regiónu troch hradov – Čachtice, Beckov a Tematín.

 

Reklama

-red- Zdroj a foto: Park miniatúr Podolie

Populárne články