Connect with us

Aktuality

Verejné osvetlenie opäť zapnú naplno. Mesto poslalo SMP na elektrinu ďalších 373-tisíc eur

Po dvoch týždňoch, kedy verejné osvetlenie v Piešťanoch svietilo s výraznejšími obmedzeniami,  budú Služby mesta Piešťany od soboty 1. októbra  postupne zapájať všetky fázy a svietenie pouličných lámp má byť obnovené v plnom rozsahu. Zastupiteľstvo na svojom poslednom rokovaní pred voľbami schválilo návrh radnice na dofinancovanie prevádzky verejného osvetlenia vo výške 373 000 eur. 

Published

on

Reklama
Reklama

 

„Dňa 19. septembra 2022 prevádzkovateľ verejného osvetlenia Služby mesta Piešťany skúšobne vypol časť osvetlenia (dve fázy), z dôvodu extrémne vysokých cien elektrickej energie. Počas dvoch týždňov skúšobnej prevádzky bolo technikmi SMP vyhodnotené, že nie je v súčasnosti technicky možné bez väčších zásahov vyriešiť 1/3 systém svietenia (každá tretia lampa) a tak zaistiť čiastočné osvetlenie v uliciach mesta, tak ako by bolo žiadúce a ako sme zamýšľali,“ informovalo Mesto Piešťany na svojej webovej stránke.

„Obyvateľom ďakujeme za trpezlivosť, pochopenie a ústretovosť pri riešení nedostatkov osvetlenia v uliciach,“ dodáva Hana Dupkaničová, riaditeľka Služieb mesta Piešťany.

„Plné osvetlenie ulíc je možné po finančnom sanovaní rozpočtu Služieb mesta Piešťany z rezervného fondu Mesta Piešťany a miernym znížením extrémne vysokých cien elektrickej energie v posledných dňoch. Veríme, že v budúcnosti nebude takéto opatrenie potrebné, vzhľadom k extrémne kolísavým a nepredvídateľným cenám komodity na burze,“ povedal primátor Peter Jančovič.

Reklama

V roku 2021 mali Služby mesta Piešťany rozpočet na elektrinu vo všetkých svojich objektoch a pre verejné osvetlenie 185 500 eur. Pre rok 2022 plánovali spotrebu v sume približne 230-tisíc eur. V skutočnosti to vyzerá, že tento rok minú na elektrinu cez 600 000 eur. Prostriedky z rezervného fondu samospráva používa prevažne na investičné akcie teda realizáciu rekonštrukcií

Pri zvýšených cenách energií výdavky na elektrinu v meste narástli viac ako trojnásobne. Samospráva zatiaľ neinformovala, aké kroky plánuje urobiť smerom do budúcnosti, aby sa spotreba elektriny znížila. Pri predpoklade, že ceny energií klesnú, ale zrejme sa už nevrátia na hodnoty pred rokom 2022, je šetrenie a efektívnosť jedinou cestou pre stabilizáciu nákladov na prijateľnej výške.

Rozsiahlejšia rekonštrukcia verejného osvetlenia, kedy sa vymenili viac ako štyri stovky svetelných bodov za LED osvetlenie sa robila naposledy v roku 2015. V tomto roku mali Služby mesta Piešťany naplánovanú ako jednu z top priorít rekonštrukcii verejného osvetlenia medzi Krajinským mostom a Lodenicou v hodnote  75000 eur. Podľa nedávno zverejneného plnenia rozpočtu pre aktuálny rok však do konca júna bola na vale k Lodenici poskytnutá Mesto Piešťany iba suma 1140 eur.

TS/red

Populárne články