Connect with us

Aktuality

Vakcín pre deti je v Piešťanoch dosť

Published

on

Reklama
Reklama

Obavy z nedostatku očkovacích látok pre deti sú aspoň v Piešťanoch neopodstatnené. Potvrdila to pediatrička Katarína Rohoňová, podľa ktorej sa všetci tunajší lekári zásobili aspoň na najbližšie tri mesiace. Rodičia preto nemusia mať o svoje deti obavy.

[singlepic id=23552 w=320 h=240 float=right]Podľa novely zákona o liekoch, ktorá nadobudla účinnosť 1. decembra, nemajú poisťovne preplácať vakcíny lekárňam, ale lekárom. Tí ich musia najprv nakúpiť a potom čakať na peniaze od poisťovní. Mesačné náklady na vakcíny pre pacientov jednej ambulancie sú však často vo výške dvoch tretín jej mesačného rozpočtu. Ak by pediatri nakúpili očkovacie látky, nezostanú im prostriedky na chod ambulancie. Viaceré celoštátne média minulý týždeň informovali, že lekári preto prestávajú očkovať.

„Vedeli sme, že budú problémy a spravili sme si zásobu. Naši pacienti sa nemusia do marca obávať že ich nezaočkujeme,“ povedala MUDr. Katarína Rohoňová, ktorá má ambulanciu na sídlisku Adam Trajan. Stavovské organizácie lekárov podľa jej slov s ministerstvom zdravotníctva rokujú a problém by sa mohol dovtedy vyriešiť.

Očkovací systém u nás je podľa jej slov jeden z najlepších na svete, funguje lepšie než v mnohých krajinách západnej Európy. „Preto je veľká chyba, že chcú akýmkoľvek spôsobom nabúrať tento systém,“ uzavrela Katarína Rohoňová.

Reklama

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články