Connect with us

Aktuality

V piešťanskej nemocnici bojovali aj so svrabom

Published

on

Reklama
Reklama

Čitatelia PNiek nás upozornili na zákaz návštev na internom oddelení Nemocnice Alexandra Wintera, kde sa vraj vyskytol svrab. Riaditeľka nemocnice informáciu potvrdila, ale uviedla, že u pacientov nákazu vylúčilo kožné konzílium.

P1030212

Piešťanská nemocnica okrem problémov s CT-čkom zápasila aj s nákazou

 „Začínajúce príznaky spomínaného ochorenia sa vyskytli v jednej časti interného oddelenia a boli zistené iba u personálu,“ uvádza v písomnom stanovisku riaditeľka Mária Domčeková.  Podľa neho pred dvomi týždňami priviezla do nemocnice rýchla zdravotnícka pomoc pacientku s veľmi zanedbanou hygienou, ktorá sa zrejme bránila ošetreniu. „Personál pacientku okúpal a ošetril ju antiparazitickými prostriedkami. V rámci očisty  bol  dodržiavaný bariérový ošetrovateľský režim a personál použil ochranné pracovné pomôcky.  Pacientka bola psychomotoricky nekľudná a napriek uvedením opatreniam došlo k prenosu na službukonajúci personál.“

Reklama

Riaditeľka tvrdí, že hneď ako infekciu zistili, kontaktovali krajskú hygieničku a okamžite zaviedli protiepidemické opatrenia: „Vykonali sme komplexnú dezinfekciu priestorov oddelenia a dekontamináciu lôžkovín. U všetkých pacientov bolo vykonané kožné konzílium, pri ktorom nebol potvrdený výskyt ochorenia. U postihnutého personálu bola použitá liečba najefektívnejším prípravkom (kúra trvá 24 hod.).  Od diagnostikovania ochorenia pristupoval k pacientom len personál, ktorý nemal potvrdené ochorenie, resp. už liečbu absolvoval. V protiepidemických opatreniach naďalej pokračujeme.

 wbez

Svrab sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s oslabenou imunitou, starých, chorých a zanedbaných

Svrab je veľmi nákazlivé kožné ochorenie. Je rozšírené po celom svete, postihuje všetky rasy a vrstvy obyvateľstva, nevyhýba sa dospelým ani deťom. Šíri sa hlavne v kolektívoch, kde žijú ľudia v tesnom kontakte (v rodinách, internátoch, domovoch dôchodcov, nemocniciach, sociálnych ústavoch a pod.). Pôvodcom svrabu je mikroskopický, maximálne 0,5 mm veľký roztoč, ktorý sa volá zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Ochorenie sa neprejaví hneď, u človeka, ktorý je nakazený prvýkrát, môže uplynúť aj niekoľko týždňov, pokým sa objavia prvé kožné príznaky. Inkubačná doba je zvyčajne 14 – 21 dní. (www.ruvzpd.sk)

 (ad)

Populárne články