Connect with us

Aktuality

V Piešťanoch dokončili unikátne lietadlo, hľadajú investora

Published

on

Reklama

Po rokoch príprav a vývoja sa dnes na letisku predviedol Shark – prvé slovenské dvojmotorové lietadlo pre štyri osoby. Podľa šéfa firmy Shark Aircraft Františka Šusteka treba už len nájsť investora, ktorý pomôže rozbehnúť výrobu.

[singlepic id=42814 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

„S prípravami sme začali v roku 2005, o rok neskôr sme na tom začali fyzicky pracovať a v 2007 bola polovica práce hotová,“ priblížil históriu vývoja František Šustek. Pred troma rokmi presťahoval výrobu svojej firmy z Trenčína do Piešťan. Na tunajšom letisku spolu s tímom odborníkov Shark dokončili.

Reklama

Podľa jeho slov ako jediní na svete použili v tejto kategórii lietadla tzv. sendvičovú technológiu. Vďaka nej je hlavnou výhodou ich produktu nízka hmotnosť (1150 kg). „Konkurencia z Rakúska, Ameriky alebo Talianska má o 200 kg ťažšie lietadlá rovnakej kategórie.“ Jednou z ďalších predností je väčší objem batožinového priestoru. Lietadlo je dosatočne priestranné a pohodlné, pritom môže byť upravené aj pre šesť osôb.

Stroj prešiel od roku 2011 prísnymi letovými skúškami a získal všetky potrebné certifikáty, ktoré potvrdili, že je bezpečné a nemá žiadne záludné vlastnosti. „Vypočuli sme pripomienky slovenských aj českých pilotov, aby sme predišli všetkým negatívam.“ Vývoju pomohli aj testy na menších modeloch.

REKLAMA

bike-centrum

Cena Sharku sa pohybuje od 300 do 450-tisíc eur, pokiaľ by malo certifikáciu pre nočné lety. V Rakúsku stojí podobný model 600-tisíc eur.

Za ideálnych podmienok má existujúci exemplár dolet 1 200 km. U jeho nástupcov to bude štandardne o 300 km viac. To umožní využiť ich napríklad na cestu do Paríža alebo na chorvátske pobrežie. „Zvýšený dolet od nás požadovali aj z Vysokej školy sv. Alžbety, ktorá má v Afrike už 22 stanovísk. Prisľúbil som im požičať jedno lietadlo na humanitárne účely do Kene a Južného Sudánu,“ uzavrel František Šustek.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=nJlLA9RjKIw[/youtube]

[nggallery id=2287]

Text, foto a video: Martin Palkovič

 

Populárne články