Connect with us

Aktuality

V Novom Meste nad Váhom osadili kŕmidlá pre vtáky v parkoch

Published

on

Reklama
Reklama

Technické služby mesta Nové Mesto nad Váhom o tom informovali na sociálnych sieťach. Prikrmovanie vtáctva má podľa nich predovšetkým edukatívny význam.

„Z tohto dôvodu sme kŕmidlá umiestnili tak, aby ich mohli navštevovať hlavne deti – počas prechádzok so svojimi rodičmi, starými rodičmi, s materskou školou…,“ napísali zástupcovia organizácie.  Sú umiestnené tak, aby boli v dosahu ľudí, ale aby vtáctvo bolo v bezpečí. „Uvedomujeme si, že vtáky prikrmujeme v zime, počas núdze, počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy. A k nám práve prichádza jar. No veríme, že počas leta kŕmidlá nik a nič nepoškodí a stanú sa súčasťou parku a života v ňom,“ dodali.

Čím prikrmujeme ?
Najlepšia a najdostupnejšia je slnečnica. Môžeme ju kombinovať do zmesí s inými semenami, ako je repka, konopné semenom, ľanové semeno, proso, pšenica , mak, orechy alebo i kukurica. Taktiež rozkrojené jabĺčko.

Pozor !
Nikdy vtáctvu neponúkajme pečivo! Pečivo v žalúdku vtáctva kvasí. Rovnako sa vyvarujme soleným, koreneným, praženým a údeným potravinám.
Veľmi dôležité je obdobie kedy s prikrmovaním prestať – hneď ako prichádza jar a vtáctvo začína spievať.

Reklama

Nezabúdame !                                                                                                          Nezabúdame na legislatívu a fakt, že všetky druhy vtákov podliehajú zákonnej ochrane, a preto nie je možné ich chytať a manipulovať s nimi. Ak budeme používať bohatú zmes semien, orieškov, jabĺčok a iných pochúťok pre vtáctvo, za chvíľu bude na našom kŕmidle rušno. Pohľad naň prinesie milovníkom prírody nezabudnuteľné a príjemné chvíle.

Zdroj: Technické služby mesta NMnV Foto: TSM NMnV, Maťo Hudcovič

Populárne články