Connect with us

Aktuality

V nedeľu si pospíme o hodinu dlhšie

Published

on

Reklama

Letný čas končí v nedeľu 28. októbra o 3.00 h. Hodinky si posunieme na 2.00 h a o hodinu viac si pospíme.

[singlepic id=21340 w=520 h=2340 float=center]

Reklama

Až do 31. marca sa budeme riadiť stredoeurópskym časom, ktorý je niekedy nesprávne označovaný ako zimný. Ide však o čas, v ktorom by sme fungovali, ak by sa v každý rok v marci nekonala zmena na letný. Podľa pôvodných plánov Európskej únie sa mal prechod na letný čas uskutočniť naposledy vlani. V marci 2011 však európski úradníci schvýlili nariadenie, že zmeny času potrvajú aj ďalších päť rokov.

REKLAMA

Reklama

Pre ľudí je posun hodiniek o hodinu späť príjemným, pretože si môžu dlhšie pospať. Podľa odborníkov si náš organizmus musí aj na túto zmenu dlhšie zvykať a u citlivejších osôb sa môže krátkodobo dostaviť nespavosť a iné zdravotné problémy.

Prechod na systém letného času vymyslel koncom 18. storočia americký vedec Benjamin Franklin. Podľa Wikipédie nechcel zaviesť zmenu času, ale naučiť ľudí chodiť spať skôr a lepšie využívať denné svetlo. Jeho nápadom sa v roku 1916 inšpirovali niektoré európske krajiny, vrátane Rakúsko-Uhorska, a tak bol letný čas po prvýkrát zavedený aj na Slovensku. Každoročne u nás funguje od roku 1979 a napriek úvahám o jeho zrušení sme sa vstupom do Európskej únie zaviazali k jeho dodržiavaniu.

Text: M. Palkovič

 

Populárne články