Connect with us

Aktuality

V meste sa má uskutočniť pochod čertov, názory naň sú rôzne

Published

on

Reklama

Organizátori Vianočných trhov v Piešťanoch pripravujú na sobotu 17. decembra novinku v podobe Pochodu čertov – Krampuslauf. Podľa záujmu na FB sa ho plánuje zúčastniť niekoľko stoviek ľudí. Nie všetci obyvatelia mesta sa však s organizáciou takéhoto podujatia stotožnili. Po zverejnení informácie o plánovanom podujatí sa ozvali viacerí poslancom zastupiteľstva i primátorovi s nesúhlasnými vyjadreniami.

Historická snímka alpských tradícií

„Je to staroveká tradícia, ktorá vznikla v rakúskych alpách odkiaľ sa postupne šíri do celej Európy. Dnes sa pochody čertov nazývané Krampuslafy konajú v Rakúsku, Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Slovinsku, Chorvátsku či Česku. Na Slovensku sa táto atraktívna alpská tradícia spojená s adrenalínovým zážitkom, neskutočnou atmosférou a neopozeranou show predstaví prvý krát,“ uvideli organizátori podujatia v tlačovej správe pre médiá.

Reklama

Podľa ich vyjadrenia sa v meste každý rok snažia vymyslieť atraktívny program pre návštevníkov a priniesť novinky, aby vianočné trhy napredovali a rozvíjali sa. „Tohtoročnými novinkami sú mikulášsky beh, ktorého výťažok poputuje na dobročinné účely a pochod čertov. Je to tisícročná tradícia, ktorá patrí k adventu. Od dávnych časov nás naši rodičia strašili tým, že ak nebudeme poslúchať zoberie nás čert. A je to presne ten čert ktorým je KRAMPUS. Krampus sa zjavuje 5. decembra ako doprovod sv. Mikuláša. Mikuláš dobré deti odmeňuje zatiaľ čo Krampus (čert) má zlé deti potrestať. 22. decembra sa podľa legendy premení na normálnu ľudskú bytosť a nič si nepamätá. Preto sa o ňom hovorí, že je to napol zviera napol človek. Pochod čertov nie je na strašenie malých detí, ale podľa tradície nesie každý krampus ťažký zvon, ktorého hlasité zvonenie má za úlohu vyhnať zlo a zlých ľudí pred nastávajúcou zimou. Dnes sú tieto pochody jedným z najnavštevovanejších podujatí v Európe počas adventu,“ tvrdia organizátori.

Dekan piešťanského dekanátu Jozef Gallovič má však na vec iný názor. „Pridávam sa k mnohým občanom, ktorých prekvapila a pobúrila pripravovaná satanská šou. Po zhliadnutí videí zo zahraničia je toto podujatie už veľmi ďaleko od pôvodného významu. Pripomína to skôr prezentáciu sily diabla a jeho oslavu. Je to ďaleko od Kristovho posolstva, ktorý premohol Zlého a prišiel zmariť jeho skutky. Organizátori uvádzajú, že ide o šou, ale robiť šou s diablom, je veľmi nevhodné,“ hovorí J. Gallovič.

Reklama

Maska používaná na Krampuslaufe v súčasnostiOrganizátori očakávajú veľký záujem o podujatie a upozorňujú návštevníkov aj obyvateľov mesta, aby počítali zo zvýšenou hustotou dopravy a možnými problémami s parkovaním. Začiatok pochodu je naplánovaný na 17-hodinu s tým, že pochod by mal vyraziť z nákupného centra Aupark a pokračovať cez Námestie slobody smerom na Winterovu ulicu a späť.

-th- Zdroj: TS Foto: wikipedia.org/Anita Martinz – Perchtenlauf Klagenfurt

Populárne články