Connect with us

Aktuality

V lete je nedostatok krvi, pomôcť môžu aj prvodarcovia

Published

on

Reklama

Na hematologicko-transfuziologickom oddelení piešťanskej nemocnice sa aj počas týchto prázdnin potýkajú s problémom malých zásob všetkých krvných skupín. Odbery prebiehajú každú stredu od 7.00 h.

darovanie krvi naw

Reklama

Darovať krv nebolí. Aj preto prichádza väčšina prvodarcov pomôcť opakovane. Muži môžu darovať vzácnu tekutinu až štyrikrát do roka, ženy trikrát. Po vyplnení veľmi podrobného dotazníka odoberie lekárka vzorku, ak je v poriadku, darcovi zmerajú tlak a pri tom zisťujú detaily. Ak je zdravý, môže darovať 450 ml krvi. V nemocničnom bufete ho za to čaká občerstvenie.

„Zatiaľ  sme neprijali žiadne  mimoriadne opatrenia, operácie bežia bez odkladu. Snažíme sa oslovovať príbuzných pacientov, ktorí potrebujú krvnú transfúziu, bohužiaľ nie veľmi úspešne,“ hovorí Daniela Klepancová, primárka hematologicko-transfuziologického oddelenia Nemocnice Alexandra Wintera.

Reklama

Z nedostatkom krvi sa podľa jej slov musí nemocnica potýkať nie len počas leta. „Chýbajú všetky krvné skupiny, hlavne  však Rh faktor negatívne.“

Darovanie krvi je podľa jej slov o dobrom pocite: „Darcovia  zostali na pokraji záujmu  spoločnosti, aj keď bude krv vždy potrebná a umelá sa nikdy nevyrobí. V tomto prípade sme odkázaní len a len na ľudské zdroje a ochotu.“

Každý kto chce a môže pomôcť, je na hematologicko-transfuziologickom oddelení Nemocnice Alexandra Wintera vítaní každú stredu od 7.00 do 9.00 h.

Populárne články