Connect with us

Aktuality

Unikátne piešťanské sakury najviac ohrozuje psí moč

Published

on

Reklama

Prvomájový bozk pod rozkvitnutou čerešňou na Námestí SNP mnohí zaľúbenci takmer nestihli. Sakury, ktoré patria medzi unikáty Piešťan, rozkvitli tento rok o niečo skôr. V našom meste sa im darí veľmi dobre, dožívajú sa viac než uvádza literatúra.

[singlepic id=28972 w=320 h=240 float=right]„Sakura kvinte na prelome apríla a mája a jej kvet je taký bohatý, že stačí, aby kvitla veľmi krátko,“ vysvetlila Gabriela Križanová zo Strednej odbornej školy záhradníckej Piešťany. Tento rok Námestie SNP zružovelo o niečo skôr. Začiatkom mája, kedy sa pod stromami majú bozkávať zaľúbenci, už v korunách týchto stromov prevažujú zelené listy. Na konci obdobia kvitnutia zaplavuje námestie dážď ružových lupeňov.

Reklama

V Piešťanoch majú sakury podľa Gabriely Križanovej vynikajúce podmienky najmä vďaka počtu slnečných dní. Nevadia im silné mrazy, ani doprava v centre mesta. Najviac im ubližujú ľudia. „Najnebezpečnejšie je odlomenie konárov, ale aj psí moč. Ten dokáže stromy doslova spáliť a psíčkari si to vôbec neuvedomujú,“ povedala odborníčka a dodala, že moč je v podstate kyselina a zničiť môže aj ďalšie stromy: „Poškodí kmeň a to je akoby človeku porezali nohy.“

Literatúra uvádza, že ide o krátkoveké rastliny, ktoré sa dožívajú okolo 25 rokov. Piešťanské sakury však už majú aj vyše štyridsať. Aj to je dôkaz, že sa u nás tešia dobrým podmienkam.

Reklama

Gabriela Križanová na záver pripomenula, že sakura je iba zľudovelý názvom stromov na Námestí SNP. V skutočnosti ide o Višne pílkaté a podľa nových pravidiel znie správny názov tejto odrody Prunus serrulata Kanzan. „Kanzanová alej je aj v Berlíne a v období kvetu je veľmi vyhľadávaným miesto na prechádzky. Na Ďalekom Východe usporadúvajú pri tejto príležitosti doslova slávnosti,“ uzavrela odborníčka.

REKLAMA

[singlepic id=28971 w=520 h=350 float=center] 

[singlepic id=28972 w=520 h=350 float=center] 

[singlepic id=28973 w=520 h=350 float=center] 

[singlepic id=28974 w=520 h=350 float=center] 

[singlepic id=28978 w=520 h=350 float=center] 

[singlepic id=28976 w=520 h=350 float=center] 

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články