Connect with us

Aktuality

Túlavé mačky sú lovci, kŕmením im škodíme

Published

on

Reklama

Starostlivosť o túlavé mačky si vzala za svoje obyvateľka jedného z domov na sídlisku A. Hlinku. Mestskí policajti ich pri lavičkách pred domom, kde pre ne vytvorila príbytok, našli až deväť. 

IMG_3788

Reklama

Susedia z tejto lokality potvrdili, že zvieratá boli už obézne alebo kotné.  Mestský úrad Piešťany, referát životného prostredia upozorňuje, že kŕmenie pre túlavé mačky nie je vhodné, pokiaľ nežijú v extrémnych podmienkach. „Ferálne, nesocializované  mačky sú vo svojej podstate lovci, ktorí sa dokážu uživiť sami.Oodkázané na prikrmovanie sú len v mimoriadne extrémnych podmienkach. Ich prikrmovaním sa zvyšuje možnosť ich neželaného  premnožovania, znečisťovania zelených plôch exkrementami, nehovoriac o tom, že dochádza aj k znečisťovaniu detských ihrísk. Kolónia takýchto mačiek, ktoré sa zdržujú v lokalite, kde sú prikrmované, predstavuje aj riziko šírenia infekčných chorôb, čím môže byť ohrozené hlavne zdravie detí.

Nezodpovední kŕmiči mačiek zanechávajú na verejných priestranstvách aj zvyšky jedla, ktoré sú zdrojom potravy nielen pre túlavé mačky,  ale napomáhajú  aj výskytu a premnoženiu hlodavcov. Ponechávaním zvyškov jedla a budovaním rôznych príbytkov pre túlavé mačky sa kŕmiči dopúšťajú aj znečisťovania verejného priestranstva a tým porušujú Všeobecne záväzné nariadenie Mesta Piešťany o čistote mesta,“ uvádza sa na stránke mesta. Podobné prípady sleduje aj mestská polícia, ktorá prijíma tiež podnety od občanov.

Reklama

IMG_3791

Ako informoval náčelník mestskej polície Marcel Mihalik,  na ulici A. Hlinku policajti  odchytili sedem mačiek a podľa vyjadrenia príslušníka, ktorý má odchyt na starosti, tam ešte dve zostali. „Po dohode so službami mesta bol neporiadok odstránený a priestor vyčistený. Spolupracujeme s občanmi v danej lokalite a do konca zimy by mal byť tento problém vyriešený,“ uviedol.  Zvieratá odviezli do útulku Slobody zvierat, kde ich zaočkujú, vykastrujú a vrátia do ich „rajónu“.

Kŕmenie mačiek neodporúča ani Sloboda Zvierat a upozorňuje, že až polovica mačiatok, ktoré sa takto narodia, zahynie: „Kŕmenie túlavých mačiek bez kastrácie situáciu zhoršuje. Prikrmovaním zvyšujete  schopnosť mačiek rozmnožovať sa. Je dokázané, že mačky sa rozmnožujú podľa životných podmienok. Môžu otehotnieť už vo veku 5 mesiacov a mať mladé 2-3x ročne. Populácia mačiek sa tak môže v rekordnom čase premmacka-1-nggid0524831-ngg0dyn-320x240x100-00f0w010c010r110f110r010t010nožiť do nepríjemných rozmerov. Kotnosť a starostlivosť o mladé sú pre ne veľmi náročné a viac než polovica mačiatok i tak uhynie. Ich prikrmovaním zasahujeme do ich prirodzenej rovnováhy a zhoršujeme ich utrpenie. Najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať, zaočkovať a vrátiť na pôvodné miesto – do ich rajónu, pretože to je ich domov,“ píše sa v článku na ich webovej stránke.

S kŕmením mačiek sa stretávajú nielen obyvatelia ďalších sídlisk, ale časté je aj v rodinných domoch. A ak o podobnej prehnanej opatere túlavých mačiek viete, radšej zavolajte policajtov alebo do útulku. Starostlivosť o zvieratá by totiž mala byť aj o zodpovednosti za ne…

(red)

Populárne články