Connect with us

Aktuality

Testovanie zo slín alebo kloktaním pri piešťanskom letisku si ľudia musia zaplatiť

Published

on

Reklama

V Piešťanoch pribudlo nové mobilné odberové miesto na diagnostiku ochorenia covid-19. Odberové miesto bude slúžiť na testovanie formou PCR metódy, teda sterom pre indikovaných pacientov s COVID pasom. Pre samoplatcov je na výber kloktanie aj vzorka zo slín.
„Korona Drive Thru a Walk In – mobilné odberové miesto pre autá aj peších bude mať od stredy 7. apríla 2021 svoje pracovisko v unimobunke na parkovisku pred letiskom v Piešťanoch. Odberové miesto bude robiť vyšetrenia na ochorenie covid-19 metódou PCR testu, kloktacím testom alebo odberom vzoriek zo slín pacienta pre samoplatcov. Pre indikovaných pacientov s COVID pasom bude k dispozícii klasický ster,“ informovala o tom piešťanská radnica.
Nové odberné miesto môžu záujemcovia využiť od stredy 7. apríla, termín aj druh testu si treba vopred rezervovať, prípadne aj zaplatiť.
Kloktací test na koronavírus je vyšetrenie realizované RT-PCR, Real-Time PCR (polymerázová reťazová reakcia s reverznou transkripciou) a samoodberom biologického materiálu formou výplachu ústnej dutiny a hltana získaného kloktaním. Výplach ústnej dutiny a hltana kloktaním je veľmi spoľahlivý spôsob samoodberu vzorky. Podľa dostupných údajov sa výsledky štatisticky nelíšia a je funkčne porovnateľný s výterom.
Test je vhodný od veku 10 rokov (za predpokladu, že dieťa dokáže vykonať úkon kloktania).
Test zo slín na koronavírus SARS-CoV-2 RNA je vyšetrenie realizované metódou RT-PCR s cieľom nájsť genetický materiál vírusu v slinách. Odber slín je veľmi jednoduchý, pohodlný a spoľahlivý spôsob odberu vzorky. Podľa dostupných informácií sú výsledky testu zo slín porovnateľné s výsledkami z výteru alebo kloktania. Pri zistení prítomnosti vírusu vo vzorke a vyhodnotení pozitívneho výsledku je k dispozícii aj CT/CP hodnota.
Test je vhodný pre každého, kto dokáže nazbierať v ústach sliny a vypľuť ich do odberovej súpravy v množstve cca 2 ml.
Zdroj: piestany.sk Ilustr. foto: TTSK

Reklama

Populárne články