Connect with us

Aktuality

Svätci opäť zaplnili parčík pri kostole sv. Štefana

Parčík pri kostole sv. Štefana opäť zaplnili obrazy svätcov. Sú ich viac ako tri desiatky a maľovali ich piešťanské rodiny, už po druhý raz. Atmosféru večer dotvára svetelná výzdoba. Keď pôjdete na prechádzku, neváhajte sa zastaviť.

Published

on

Reklama
Reklama

Obrazy boli osadené pri príležitosti slávnosti Všetkých svätých. Slávnosť Všetkých svätých sa po prvýkrát slávila v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Pantheon a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii, vždy Panne a všetkým svätým mučeníkom. Pápež Gregor III. zmenil slávenie Všetkých svätých na dátum 1. november, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.

Prvého novembra sa sviatok Všetkých svätých, už nielen mučeníkov, začal sláviť v 8. storočí najprv v Írsku, potom v Anglicku. Pápež Gregor IV. rozšíril sviatok na celú cirkev. Veriaci si v tento deň pripomínajú aj svätých, ktorí nemajú miesto v kalendári, alebo nie sú oficiálne vyhlásení za svätých.

Akciu zorganizovalo Materské centrum Úsmev v spolupráci s Komunitným centrom sv. Štefana a za podpory Mesta Piešťany a Trnavského samosprávneho kraja.

Zdroj: MCÚ Foto: mv, th

Reklama

Populárne články