Connect with us

Aktuality

Spoločne sa dá spraviť veľa – dobrovoľníci upratali stanicu

Published

on

Reklama
Reklama

Piešťanská železničná stanica je od soboty čistejšia. Dve desiatky dobrovoľníkov pod záštitou občianskeho združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany vyzbierali odpadky, vyčistili dlažbu pri výťahu na prvom nástupišti, umyli výťah a podchod, čiastočne odstránili grafity, poometali pavučiny, umyli zábradlia a stĺpy na nástupišti, vyčistili koše, vytrhali burinu…

[singlepic id=55180 w= h= float=center]

S upratovaním začali v sobotu 28. júna ráno a trvalo im to niekoľko hodín. Organizátorov príjemne prekvapila účasť aj fakt, že dobrovoľníci priniesli wapku, teleskopické metly alebo nástroje na umývanie okien. Pomocnú ruku im podala aj spoločnosť Železnice Slovenskej republiky.

„Na našu vstupnú bránu do Piešťan sa predčasom zniesla vlna kritiky za neporiadok. Keďže ľahko sa kritizuje, ale ťažšie niečo robí, oslovili sme železnice, že radi priložíme ruku k dielu a pomôžeme. Vyšli nám v ústrety uvedomujúc si, že situácia nie je ideálna. Zabezpečili čistiace prostriedky i občerstvenie a podľa všetkého po víkendovej skúsenosti zakúpia aj novú techniku, ktorá by človeku, ktorý má na starosti čistotu piešťanskej stanice, pomohla udržať ju v lepšom stave,“ povedala Lívia Gažová z OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany.

Reklama

upratov por

REKLAMA

heaven rest

Netrvalo dlho a stanica sa zmenila na krajšie miesto. Stačilo vyzbierať stovky špakov, vytrhať burinu a silným prúdom vody vystriekať dlažbu. Podľa organizátorov upratovania nie je v silách jedného, na to určeného človeka, aby železničnú stanicu udržiaval stále čistú. Dôležité je tiež správanie cestujúcich a ľudí využívajúcich železničnú stanicu.

„Touto akciou sme sa snažili poukázať na problém aktívnou formou. Jasné, toto nie je dlhodobo udržateľné riešenie, ale veríme, že práve vďaka tomuto nakopnutiu začnú viac konať aj zodpovední zo ŽSR,“ povedal Tomáš Hudcovič z OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Podľa jeho slov boli zamestnanci železníc ústretoví a pozorní. „Druhým motívom dnešnej akcie bolo, aby cestujúci videli, že nič sa neuprace samé. Všetci čo používajú železničnú dopravu sú zodpovední za stav stanice. Snáď si to po dnešnom dni aspoň niektorí uvedomia. Máme ďalšie nápady ako veci posunúť a vyriešiť, ale o tom viac, keď to bude aktuálne.“

Organizátori na záver poďakovali všetkým zúčastneným dobrovoľníkom aj firmám, ktoré akýmkoľvek spôsobom pri upratovaní pomohli. Napríklad spoločnosť Čistiaci servis požičala náradie na ometanie pavučín a na hneď po akcii na základe medializácie na FB ponúkol pomoc pri čistení ďalších miest v Piešťanoch Peter Čelko z internetovej služby Trash Out.

uprat1

(red)

Populárne články