Connect with us

Aktuality

SOŠ vo Vrbovom kraj zrušil, priemyslovka sa už sťahuje

Published

on

Reklama

Na svojom zasadaní tento týždeň poslanci Trnavského samosprávneho kraja v rámci optimalizácie siete stredných škôl definitívne odsúhlasili zrušenie Strednej odbornej školy J. Zigmundíka vo Vrbovom ako aj školskej jedálne – súčasti tejto školy. O tom, že SOŠ -ka končí, sa hovorilo už od októbra minulého roku. Budovu svojej školy opúšťajú tiež piešťanskí priemyslováci, ktorí sa v týchto dňoch sťahujú k záhradníkom na Brezovú ulicu.

„K tomuto kroku sme pristúpili preto, že škola má trvalo neobsadenú kapacitu, na ktorú bola koncipovaná. Počet študentov neustále ubúda a táto škola je z hľadiska potrieb kraja neefektívna,“ vysvetlil príčiny zrušenia vrbovskej školy župan Tibor Mikuš. S návrhom na vyradenie zo siete škol súhlasili príslušné komisie aj Rada TTSK.

Reklama

História tejto inštitúcie sa začala písať v školskom roku 1952/53, kedy sa začalo so vzdelávaním zamestnancov Trikoty. Stredné odborné učilište odevné bolo zriadené v roku 1979.

Od vzniku až doteraz, ukončilo školu, ktorá prešla viacerými zmenami názvov, zriaďovateľov i odborov, vyše päť tisíc absolventov, prevažne žien, hlavne pre textilnú a odevnú výrobu. Za posledných desať rokov to boli absolventi poskytujúci služby v oblasti kaderníctva, kozmetiky a  obchodu.  Od 1.7.2002 až doteraz bol zriaďovateľom Trnavský samosprávny kraj.

Reklama

Viac ako desiatka zamestnancov Strednej odbornej školy (SOŠ) Vrbové príde o prácu.  Niektorí z nich prijali ponuky neďalekých SOŠ Rakovice a SOŠ obchodu a služieb v Piešťanoch, kam by sa mal premiestniť aj zvyšok žiakov školy.

V rámci optimalizácie siete škôl kraj pred časom rozhodol aj o presune žiakov piešťanskej Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej z budovy na Námestí SNP do priestorov SOŠ záhradníckej na Brezovej, ktorá má okrem rozsiahlej budovy vo svojich priestoroch aj internát a jedáleň. Sťahovanie sa už začalo a pomáhajú s ním i pedagógovia a študenti. Od septembra by zrejme mali elektrotechnici študovať už spolu so záhradníkmi.

V objekte na Námestí SNP, ktorý projektoval architekt Belluš a bol postavený v roku 1934, študovali pôvodne budúci Tesláci od roku 1969. V apríli ju prevzala školská správa od Tesly Rožnov a po časovo krátkej rekonštrukcii budovy sa tu začalo vyučovať už od 1. septembra. V osemdesiatych rokoch minulého storočia škola zápasila s priestorovými problémami a preto pristavila na svojom pozemku nový pavilón s odbornými učebňami, laboratóriami a kabinetmi.

Budovy oboch škôl sa po vyprázdnení stanú prebytočným majetkom kraja a zrejme budú ponúknuté na predaj záujemcom vo verejnej súťaži.

-red- Zdroj a foto:sosvrbove.edupage.eu, spsepn.edu.sk, trnava-vuc.sk, archív PNky

 

Populárne články