Connect with us

Aktuality

Socha Ľudovíta Wintera je vďaka štedrému daru bližšie k realizácii

Published

on

Reklama
Reklama

Finančné prostriedky potrebné na zhotovenie a osadenie bronzovej sochy Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste zbiera občianske združenie ProWinter už od sklonku roka 2014. Vďaka podpore obyvateľov mesta a priaznivcov projektu spomedzi podnikateľských subjektov pôsobiacich v Piešťanoch a okolí sa občianskemu združeniu darí napĺňať pomyselnú pokladničku pomocou verejnej zbierky, asignáciou 2 percent z daní a grantov. Veľkú radosť členom združenia spravila v uplynulom období spoločnosť RESPECT Slovakia, ktorá prispela sumou 10 000 Eur.

V priebehu roka 2017 prekročila vyzbieraná suma 50% z celkového rozpočtu vo výške 48 500 Eur. Nakoniec, ale bude tento rok z hľadiska úspešnosti ešte o niečo lepší. Stály podporovateľ projektu, spoločnosť RESPECT Slovakia, s.r.o. na konto sochy poukázala finančný dar vo výške 10 000 Eur, čo celý projekt posúva na hranicu 70,8% zo sumy potrebnej na realizáciu.

Najbližšie budú môcť úsilie občianskeho združenia podporiť návštevníci piešťanských Vianočných trhov. Okrem už obľúbeného jabĺčkového cideru sú nachystané voňavé medovníky od Moniky z Cukrárskych potrieb MHS, pražené oriešky a káva od rodiny Panákovcov z Pražiarne kávy Classic Coffee.

Reklama

Limitovaná edícia zimného piva z piešťanského pivovaru Žiwell a najznámejší slovenský BB puding, za ktorého vznikom stojí sám Ľudovít Winter. Ten v rámci spolupráce na túto príležitosť venovala spoločnosť Dr. Oetker. O chuťové poháriky sa už tradične postará dvorný šéfkuchár podujatí združenia Július. Táto bohatá ponuka čaká návševníkov trhov v 3. adventný víkend, 16. a 17. decembra.

Za projektom stoja mladí ľudia z Piešťan. „Impulzom k vzniku tejto sochy bola fotografia, na ktorej sedí Ľudovít Winter na Kolonádovom moste, vyrovnaný a s úsmevom,“ priblížil Tomáš Bušo z občianskeho združenia ProWinter. Budovateľ kúpeľov je na nej zobrazený v čase, keď už v pokročilom veku sedával na moste a stále plný entuziazmu sa rozprával s kúpeľnými hosťami i napriek tomu, že na ostrov už nemohol chodiť. Autorom sochy, ktorú tvorí postava v životnej veľkosti a bronzová lavička, je Roman Hrčka. 

-red/TS Občianske združenie ProWinter/Foto: archív, Balneologické múzeum Imricha Wintera-

Populárne články