Connect with us

Aktuality

Smrť dievčaťa otriasla mestom

Published

on

Reklama
Reklama

Samovražda len 14-ročného dievčaťa z Piešťan, žiačky základnej školy M. R. Štefánika, rezonovala včera popoludní mestom. Tragédia v Piešťanoch sa stala v dome na Chalupkovej ulici v pondelok dopoludnia, keď začali jarné prázdniny. Podľa správy, ktorú priniesol portál cas.sk , si dievčina strelila do hlavy a privolaní záchranári mohli už iba skonštatovať smrť. Polícia v takýchto prípadoch informácie neposkytuje.  

vajanskeho-zs

 Dominika bola žiačkou základnej školy M.R. Štefánika

Tragédia  zostáva ako memento pre ostatných mladých ľudí a ich rodičov, aby si svoj život a čas spolu strávený, dokázali viac vážiť. Komunikácia rodičov a tínedžerov však býva problematická a k situácii neprispieva ani časová zaneprázdnenosť  dospelých.  Jednou z možností je návšteva Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Piešťanoch, ktoré ponúka aj individuálne konzultácie pre rodičov. Centrum je školským zariadením a jeho služby sú bezplatné. Zabezpečuje tiež takzvanú krízovú intervenciu, čo znamená telefonickú konzultáciu vo výnimočne akútnych prípadoch.

Reklama

internetove-deti

Riaditeľka Centra Viera Sakmárová upozorňuje, že vznikajú aj nové fenomény doby, od závislosti na drogách sa problémy mladistvých menia napríklad na kyberšikanu. Deti sú zároveň v istých oblastiach prehnane sebavedomé, čo ich vedie k väčšej odvahy skúšať nebezpečné veci a v tomto veku sú tiež veľmi citlivé na kritiku.

Dokonca, podľa viacerých zdrojov u detí v súčasnosti narastá sklon k sebapoškodzovaniu, a to už na základných školách. Zaznamenali ho i v CPPaP.„Áno, evidujeme nárast takýchto porúch, i keď nie extrémny. Sebapoškodzovacie tendencie sa ale prejavujú už aj u žiakov na základných školách, čo je posun k mladšiemu veku,“ hovorí riaditeľka. Agresivita sa u takýchto detí obracia na vlastnú osobu a môže dôjsť až k tragédii. „Ak rodičia zaznamenajú napríklad výraznú zmenu v správaní dieťaťa, prípadne málo komunikuje alebo sa pohybuje v čudnej spoločnosti, odporúčam porozprávať sa s psychológom,“ pokračuje V. Sakmárová.

I pedagógovia môžu zaznamenať,  že správanie dieťa sa mení. „Často sa aj nám stáva, že nás informuje škola, pretože rodič  niekedy problém nevidí alebo aj nevie, čo s tým,“ upozorňuje psychologička.  Dôležitým príznakom problému je, ak  dieťa zostane príliš uzavreté a málo komunikuje alebo je jeho správanie  výrazne zmenené niekoľko týždňov.

 (red) 

Pozn. S ohľadom na citlivú tému, k tomuto článku nebudú povolené komentáre.

Za celú redakciu portálu PNky vyjadrujeme zároveň úprimnú sústrasť rodine tragicky zosnulého dievčaťa.

Populárne články