Connect with us

Aktuality

Služobné fenky našli marihuanu, pervitín, LSD i kokaín

Published

on

Reklama

Štyri služobné fenky trnavských colníkov Mira, Zita, Amira a Jaxa vykonali vlani 381 kontrol, z toho 74 skončilo s pozitívnym výsledkom. Našli počas nich marihuanu, pervitín, LSD, lysohlávky, metamfetamín, kokaín, ale i prekurzory a tabakové výrobky. Colníci s ich asistenciou vykonávali kontroly po celom Trnavskom kraji. Najkurióznejším úkrytom drogy, ktorú vyňuchala fenka Mira z Veľkého Medera, bolo kinder vajíčko schované v osobnom automobile.

ShowImage (1)

Reklama

Od novembra minulého roku k trnavským colníkom pribudla k fenkám Mira, Zita, Amira i Jaxa. Tieto služobné psy pomáhajú trnavským colníkom odhaľovať omamné, psychotropné látky a ich prekurzory, tabak a tabakové výrobky. Cvičia ich a starajú sa o nich dvaja psovodi zo Stanice colného úradu v Senici a vo Veľkom Mederi. Tí ich majú pridelené do osobnej starostlivosti, kŕmia ich, ošetrujú a starajú sa o ich zoohygienu. Colníci tieto služobné psy zapájajú do kontrol tovarov v predajniach, pohostinstvách, tržniciach a dopravných prostriedkov v celom Trnavskom kraji a v prípade potreby i mimo neho.

w_MG_0285Okrem toho sa s nimi zúčastňujú aj na kynologických súťažiach. Vlani na XIII. Ročníku majstrovstiev Finančnej správy SR vo vyhľadávaní omamných a psychotropných látok s medzinárodnou účasťou si 2. miesto vo vyhľadávaní drog vybojoval psovod z Veľkého Medera s fenkou Mirou. Zároveň v otvorenej a súčasne medzinárodnej súťaži zmiešaných družstiev obsadil 1. miesto vo dvojici spolu so psovodom z Colného úradu Michalovce.

Reklama

„Práve vďaka týmto pomocníkom sa darí odhaľovať pašerácku vynaliezavosť, ktorá je čoraz sofistikovanejšia. Pri dnešných typoch áut colníci nemajú možnosť nazrieť do ich rafinovaných úkrytov. Práve tu je práca vycvičeného služobného psa nezastupiteľná,“ dodal Belan.

-TS Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky/Foto: Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, archív-

Populárne články