Connect with us

Aktuality

Seniori pozor, podvodníci opäť úradujú

Published

on

Reklama

Dôchodcovia pozor, môžu zatelefonovať aj vám. Podvodníci úradujú v Hlohovci i v Trnave. Polícia eviduje za posledné dni tri takéto pokusy o podvod na starších ľuďoch.
V Hlohovci vyskúšali podvodníci známu legendu „lekár“. Osoba sa predstavila ako doktor Novák a dôchodcom oznámila, že ich syn mal dopravnú nehodu, pri ktorej si odhryzol jazyk a nemôže s nimi hovoriť. Ich syn mal nehodu zaviniť a aby sa vyhol trestnému stíhaniu, žiadali 10 tisíc eur. V meste Trnava sa volajúci predstavil ako syn, do telefónu povedal, že má veľké problémy a súrne potrebuje peniaze. Staršia pani mu uverila a podľa jeho pokynov nasadla do taxíku, ktorý ju odviezol pred banku. Našťastie k odovzdaniu peňazí ani v jednom prípade nedošlo.
Polícia preto upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli obzvlášť obozretní. Podvodníci volajú starším osobám najmä v neskorých nočných hodinách alebo skorých ranných hodinách a predstavujú sa nielen ako ich príbuzní ale aj ako dobrý známy niekoho z rodiny. Vo všetkých prípadoch žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. Staršiu osobu kontaktujú niekoľkokrát za sebou tak, aby konala pod tlakom bez možnosti overenia si situácie u blízkych.
Polícia aj v súvislosti s týmto prípadom apeluje najmä na rodiny a príbuzných, aby nezabudli na svojich najbližších, starších členov rodiny, ktorí bývajú nie zriedka osamote a pohovorili s nimi o týchto prípadoch. Okradnutý človek prichádza neraz nielen o celoživotné úspory a ale aj o pocit bezpečia vo vlastnom dome. Starším občanom odporúčame, aby nevpúšťali cudzie osoby do svojho obydlia a stretnutie dohodli na iný termín. Tým získajú priestor, aby si informácie mohli overiť a na stretnutie prizvali príbuzného alebo aj dobrého suseda. Ak má ktokoľvek podozrenie, že môže ísť o podvodníkov, neotvárajte a ihneď kontaktuje políciu na čísle 158.
Trestná činnosť na senioroch je páchaná s vedomím, že ide o starších ľudí, o generáciu, ktorá je bezbranná pre svoju dôverčivosť, dobrosrdečnosť, ochotu pomôcť a v neposlednom rade ide osoby nie zriedka aj so zhoršeným zdravotným stavom a vyšším vekom. Všetky potrebné informácie pre Vášho blízkeho nájdete na stránke http://www.minv.sk/?seniori.
TS KR PZ v Trnave

Reklama

Populárne články