Connect with us

Aktuality

Rozprávku o Troch grošoch chcú zmeniť na realitu

Published

on

Reklama

V Kocuriciach má vyrásť zariadenie pre mentálne handicapovaných aj matky s deťmi. Zakladatelia neziskovej organizácie už kúpili na tieto účely starší dom, teraz zháňajú peniaze na jeho opravu.

[singlepic id=40140 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

„Pohľad do krivého zrkadla nás mnohokrát zabaví. Vidíme sa v ňom pokrútení, väčší či menší, širokí či úzki, no jednoducho iní, než v skutočnosti. Aj ľudia s mentálnym postihnutím vyzerajú neraz inak, neznamená to však, že sú horší, ako väčšina z nás. Stačí zmeniť uhol pohľadu a uvedomiť si, že tie najkrajšie veci v nás sú voľným okom neviditeľné. Dajú sa len cítiť – a to len vtedy, keď to budeme chcieť,“ hovorí Anna Bandíková, predsedkyňa predstavenstva neziskovej organizácie.

Reklama

Tri groše sa podľa jej slov majú skladať z dvoch stacionárov. Prvý bude zameraný na ľudí s mentálnym handicapom, druhý na ubytovanie týraných žien a osamelých matiek s deťmi.

REKLAMA

„O obidve cieľové skupiny sa bude starať odborný personál, ktorý im bude neustále k dispozícii,“ dodáva A. Bandíková. Obe skupiny dostanú poradenstvo v sociálnej oblasti, pri hľadaní zamestnania a pri výchove detí.

Kúpu staršieho domu v Kocuriciach financovali zakladatelia neziskovej organizácie z úveru. Na jeho rekonštrukciu je treba 170-tisíc eur. „Prebiehať bude po častiach, podľa toho ako sa nám bude dariť získavať peniaze,“ hovorí predsedkyňa predstavenstva.

Prevádzku zriadenia si z časti budú platiť klienti sami, ale dotovať ju má aj štát. „Ďalej to budú granty od rôznych nadácií a sponzori.“

Zariadenie bude poskytovať služby 24 hodín denne. „V budúcnosti by som rada vytvorila priestor i pre chránenú dielňu, v ktorej sa budú realizovať klienti zariadenia,“ uzatvára Anna Bandíková.

(mp)

Populárne články