Connect with us

Aktuality

Revolúciu si pripomenula len hŕstka Piešťancov

Published

on

Reklama

Početné zhromaždenia, aké včera zažili napríklad Bratislava a Praha, sa v našom meste pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie neuskutočnili. Napriek atraktívnemu programu si prišlo túto udalosť pripomenúť iba pár desiatok Piešťancov.

[singlepic id=59674 w= h= float=center]

Reklama

K dôstojnej oslave Deň boja za slobodu a demokraciu neprispeli ani organizačné zmätky. Mestské kultúrne stredisko totiž avizovalo, že recitál Mariána a Martina Geišbergovcov sa uskutoční na Námestí slobody. Práve tam v novembri 1989 podporovali pád komunistického režimu aj tisíce obyvateľov Piešťan a okolitých obcí.

Námestie má však od 15. novembra prenajaté súkromná firma, ktorá tam stavia pódium a stánky na vianočné trhy. Kultúrny program preto na poslednú chvíľu organizátori presunuli do Hudobného pavilónu.

Reklama

„Ak by sme zohnali dobrý CT prístroj, ktorý by presvietil posledných 25 rokov, asi by sme našli veľa nezrovnalostí,“ povedal Marián Geišberg, ktorý vo svojich textoch reflektuje minulosť aj súčasnosť.

Ešte pred jeho vystúpením zaspomínal na obdobie neslobody odchádzajúci viceprimátor Timotej Miština. S hŕstkou prítomných divákov sa podelil o svoje spomienky na 50. roky, Pražskú jar aj obdobie normalizácie.

Napriek vynikajúcemu koncertu Mariána a Martina Geišbergovcov bolo cítiť v publiku sklamanie. Ľudia sa sťažovali, že MsKS nemalo pripravenú mokrú variantu a Deň boja za slobodu a demokraciu si s nimi neprišiel pripomenúť takmer nikto zo starého ani z nového vedenia samosprávy. Končiace zastupiteľstvo reprezentoval viceprimátor, novozvolení dvaja poslanci.

Po Geišbergovcoch nasledoval koncert skupiny YPS. Na jeho konci však dažďu odolávalo iba pár posledných vytrvalcov.

Súčasťou osláv Dňa boja za slobodu a demokraciu bolo aj premietanie dokumentárneho filmu Magický hlas rebelky o Marte Kubišovej. Kino Fontána však bolo poloprázdne.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články