Connect with us

Aktuality

Rekonštrukcia Teplickej zase rozčuľuje ľudí

Published

on

Reklama
Reklama

Rekonštrukcia Teplickej ulice opäť nedá mnohým obyvateľom Piešťan spávať. Po pokojnom zimnom období sa stavbári pustili opäť do práce. Úsek od Radlinského ulice po Kollárovu je už takmer hotový. Začiatkom tohto týždňa sa začali práce na úseku Kollárova – Poštová a tie boli v utorok 15. marca dôvodom kolapsu dopravy v centre. V stredu 16. marca už situáciu riešila mestská polícia a usmerňovala vodičov. Príčinu vzniknutej situácie možno hľadať v nedostatočnom dopravnom značení a výraznej nedisciplinovanosti šoférov.

Podľa vyjadrenia Ing. Igora Kováča, vedúceho Referátu majetku mesta Mestského úradu Piešťany, ktorý za investora dohliada na rekonštrukciu, je aktuálne Teplická ulica uzavretá v úseku od križovatky Nitrianska – Rázusova – Teplická (od Auparku) po križovatku Teplická – Radlinského – Meštianska. Celý tento úsek je teda stavbou a je na realizátorovi rekonštrukcie, združení firiem HANT BA, Sates Morava a Cesty Nitra, aby zabezpečilo potrebné dopravné značenie. Pre uľahčenie prejazdu centrom mesta je dočasne prejazdný úsek križovatky Sládkovičova – Kollárova aj napriek tomu, že vodiči tu vlastne prechádzajú staveniskom. Vjazd do uzavretého úseku Teplickej ulice je povolený dopravnej obsluhe. Podľa vyjadrenia Igora Kováča, vodiči by mali miesto uzavretého úseku Teplickej využívať obchádzkovú trasu po Krajinskej ceste, Hollého ulici, Meštianskej a Radlinského. Obchádzková trasa však nie je vyznačená dopravným značením.

Spracovali sme mapu aktuálneho dopravného značenia, z ktorej vidno, že by mohlo byť umiestnené precíznejšie a, že viaceré dopravné značky v teréne chýbajú. Avšak zrejmé je tiež, že ak  by vodiči stopercentne dodržiavali zákazové značky, kolíznych situácií by nastalo omnoho menej.

[singlepic id=11323 w=500 h=400 float=center]

Reklama

Poďme teda do radu a prejdime si jednotlivé varianty prejazdu centrom mesta.

Ak idete od Kolonády po jednosmernej Rázusovej ulici, na kruhovom objazde pri Auparku nemôžete odbočiť doprava na Teplickú. Môžete prejsť po obchádzkovej trase cez Krajinskú a Hollého.

[youtube width=“450″ height=“300″]http://www.youtube.com/watch?v=6v977MNg9CE[/youtube]

Ak idete po Poštovej ulici od pošty, ktorá je jednosmerkou, pri Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie nesmiete odbočiť doprava. Značka zákaz odbočenia vpravo tu síce chýba, ale v  križovatke je už na Teplickej ulici umiestnená značka zákaz vjazdu. Odbočiť teda môžete len doľava a môžete pokračovať  Teplickou smerom k Auparku, alebo odbočiť na jednosmernú Mojzesovu.

[youtube width=“450″ height=“300″]http://www.youtube.com/watch?v=fqtUkXZBAjk[/youtube]

Ak idete po Sládkovičovej od areálu bývalého Rozvoja, môžete prejsť ďalej po Meštianskej a Radlinského. Momentálne je možný aj prejazd Sládkovičovou a Kolárovou ulicou, kde pri tejto alternatíve žiadne dopravné značenie nezakazuje odbočenie doľava alebo doprava na Teplickú ulicu, čiže na stavenisko.

[youtube width=“450″ height=“300″]http://www.youtube.com/watch?v=mZDqbnDQsHs[/youtube]

Podobná situácia je na križovatke Meštianska, Teplická, Radlinského. Ak idete z Meštianskej alebo zo zrekonštruovanej časti Teplickej v smere k Ahoju, nie je tu žiadna zákazová značka, ktorá by hovorila o tom, že nesmiete vojsť. Je tu zábrana na označenie uzávierky a informatívna značka o prácach na ceste, ale žiaden zákaz vjazdu. Ak však idete po Radlinského v smere od „Krošlákovca“ odbočiť vľavo na Teplickú vám znemožní zákaz odbočenia.

[youtube width=“450″ height=“300″]http://www.youtube.com/watch?v=CzRbx1tb9IA[/youtube]

Samostatnou kapitolou sú chodci na stavenisku a ich bezpečnosť. Tu je zjavný problém v tom, že rekonštrukcia sa realizuje naraz v celej šírke komunikácie. Chodci by tu nemali čo robiť a mali by Teplickú obísť po Kukučínovej.

Čiastočnou pomocou pri prejazde centrom Piešťan bude zobojsmernenie Rázusovej ulice potom, ako bude odstránený retardér pri Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Predpoklad je, že sa tak stane koncom marca.

Podľa orientačného harmonogramu prác by úsek Teplickej od Radlinského po Poštovú ulicu, vrátane križovatky Sládkovičova – Teplická – Kollárova mal byť hotový začiatkom apríla. Následne by sa malo pristúpiť k realizácii križovatky Teplická, Radlinského, Meštianska, ktorá potrvá podľa plánu asi do polovice mája. Úsek od Poštovej po Aupark by mal byť hotový v druhej polovici júna. Stavbári však upozorňujú, že tieto termíny sú len orientačné a všetko závisí od počasia, vďaka ktorému už teraz majú sklz.

Autor: Tomáš Hudcovič

Populárne články