Connect with us

Aktuality

Rekonštrukcia starej elektrárne mešká mesiac

Published

on

Reklama
Reklama

Začiatkom školského roka 2013/2014 by však už mohla fungovať a aspoň z časti plniť svoju novú funkciou. Má z nej byť múzeum energetiky a vzdelávacie„hands-on-science“ centrum.

[singlepic id=28740 w=520 h=340 float=center]

Prvá etapa stavebných prác na kultúrnej pamiatke stojace na Staničnej ulici začala v lete. Hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský potvrdil, že stále pokračuje: „Elektráreň je v súčasnosti stavenisko, na ktorom žiaľ zvonka veľa nevidieť. Všetko sa zatiaľ deje vo vnútri.“

Pripomenul, že po minuloročnej oprave strechy začali teraz stavebné práce vyhĺbením pôvodnej podlahy a vytvorením priestoru pre zázemie objektu. „Tento zásah si vyžadoval zabezpečenie stien budovy pred zrútením a vytvorenie nepriepustného dna stavebnej jamy betónovou injektážou.  Výkop namiesto očakávaných  80cm betónových základov pre pôvodné generátory narazil na steny s hĺbkou dva metre, takže stavba nabrala približne mesačný sklz v harmonograme,“ informoval Ján Orlovský a dodal: „Stále však veríme, že školský rok 2013 dokážeme otvoriť už vo vynovených priestoroch.“

Reklama

REKLAMA

V prvej etape rekonštrukcie prebieha oprava starej budovy a niekdajších kancelárií. Tieto priestory budú slúžiť aj ako výstavná, prednášková alebo koncertná miestnosť. Okrem toho tam bude miesto prvého kontaktu, kde návštevník dostane informácie o Piešťanoch a bude si môcť požičať aj bicykel.

Dieslovú elektráreň odovzdali do užívania v roku 1906. Vďaka tomu sa v Piešťanoch rozsvietili prvé žiarovky. Slúžila až do roku 1945, potom tam bola transformačná stanica. Dodnes sa zachovali originálne architektonické prvky – ružové tehlové murivo a z tehiel vytvorená plastická výzdoba fasády. Pozoruhodný je aj vnútorný priestor, najmä veľkorysá galéria, ktorá bola kedysi plná strojov.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články