Connect with us

Aktuality

Rekonštrukcia Kolonádového mosta opäť v hre, pitný pavilón však má byť bez vody

Published

on

Reklama

Žiadosť o dotáciu na rekonštrukciu Kolonádového mosta, ktorú sa mesto pokúšalo získať už minulý rok, plánuje podať aj v tomto roku. Ministerstvo zámer po prvý raz zamietlo s odôvodnením, že sa nepreukázalo nevhodné využitie kultúrnej pamiatky. Po zapracovaní pripomienok by projekt mohol prejsť. Jeho súčasťou je tiež výstavba pitného pavilónu, ktorý bol kedysi na moste plánovaný. S termálnou vodou však nepočíta, čo sa nezdalo členom komisií mestského zastupiteľstva, ktoré žiadosť prerokovávali na svojom januárovom zasadaní. 

mosti v zime

Reklama

Na moste by malo mesto  vybudovať galériu, informačno-prezentačné priestory a pitný pavilón na mestskej strane podľa pôvodného návrh architekta E. Belluša.  Žiadosť o finančný príspevok z regionálneho operačného programu (ROP) budú schvaľovať poslanci na najbližšom zastupiteľstve.  Projekt „Kolonádový most cez Váh v Piešťanoch – promenáda kultúr“ počíta okrem iného s rekonštrukciou cesty a spodnej časti mosta, stavebnou úpravou súčasných priestorov, výmenou strešnej krytiny,  inžinierskych sietí a vzduchotechniky vo výške 1,3 milióna eur. Ďalších 30 tisíc eur by mal stáť interiér nových priestorov, spolu s opravou a doplnením lavičiek, ktorým ponechajú pôvodný dizajn.

kolonadovy most

Reklama

Aby bol pitný pavilón bez termálnej vody sa ale nezdalo členom Komisie pre kultúru a názvoslovie, ktorí na svojom zasadnutí  v pondelok 26. januára po dlhšej diskusii síce žiadosť odporúčali schváliť, no zároveň vyzvali primátora, aby v prípade stavby pitného pavilónu rokoval s Inšpektorátom kúpeľov a žriedel o možnosti sprístupnenia termálnej vody z prameňa pri bývalom liečebnom dome Slovan.

Rovnako reagovala aj členka Komisie pre stratégiu a rozvoj mesta EvaWernerová a navrhla preveriť možnosť prívodu kúpeľnej vody do pitného pavilónu pri realizácii projektu. Poslanec Denis Kristek poukázal na krátkosť časovej realizácie, v prípade schválenia by musel byť most hotový do konca novembra 2015. Na šibeničné termíny upozornili aj členovia Komisie pre výstavbu a dopravu, ktorí dokonca navrhli zaviazať realizátora projektu, teda stavebnú firmu, ktorá by zákazku dostala, aby  v prípade nedodržania termínu zodpovedali za vrátenie celej sumy dotácie štátu.

(red, vizualizácia MsÚ)

Populárne články