Connect with us

Aktuality

Radšej spomaľte, polícia bude až do nedele kontrolovať rýchlosť

Published

on

Reklama

Medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych štátov, organizuje tento týždeň spoločnú dopravno-bezpečnostnú akciu. Až do nedele 28. augusta sa policajti zamerajú v prvom rade na kontrolu dodržiavania najvyššej dovolenej rýchlosti jazdy vozidiel. Európskej dopravno-bezpečnostnej akcie sa zúčastňujú policajti na celom území Slovenska. Prekročenie predpísanej rýchlosti jazdy vozidlom je druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd hneď po porušení povinností vodičov. Za sedem mesiacov tohto roka došlo v dôsledku rýchlosti k vyše tisíc nehodám, o život pri nich prišlo 33 osôb. 

Sládkovičovo nehoda 02

Reklama

Dopravní policajti sa počas kontrol zamerajú aj na ďalšie porušenia pravidiel cestnej premávky. Cieľom dopravno-bezpečnostnej akcie je hlavne pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 kilometrov za hodinu a ak ide po diaľnici v obci alebo po rýchlostnej ceste v obci, najviac 90 kilometrov za hodinu. Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kilogramov smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km/h. Na diaľnici a na rýchlostnej ceste vodič autobusu smie jazdiť rýchlosťou najviac 100 km/h a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kilogramov rýchlosťou najviac 130 kilometrov za hodinu.

bicykel nehoda

Reklama

Napriek najvyšším povoleným rýchlostiam musí vodič v prvom rade prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu. Musí brať ohľad aj na poveternostné podmienky, stav a povahu vozovky, ako aj iné okolnosti, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad. Netreba zabúdať ani na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami a pripútanie sa bezpečnostným pásom je už snáď samozrejmosť.

-lt//Zdroj: Tlačová správa – Prezídium Policajného zboru Slovenskej republiky/Foto: archív-

Populárne články