Connect with us

Aktuality

Radnica sa rozhodla zorganizovať odber krvi

Published

on

Reklama

Mesto Piešťany sa rozhodlo zorganizovať vo štvrtok 1. decembra podujatie s názvom Vianočná samosprávna kvapka krvi, odbery sú naplánované v priestoroch Kultúrno-spoločenského centra Fontána. Radnica pozýva všetkých pravidelných darcov aj prvodarcov, ktorých budú čakať informačné materiály o dôležitosti darcovstva i malý zdravotný balíček. Odbery krvi majú okrem toho, že môžu niekomu zachrániť život aj množstvo pozitívnych vplyvov na organizmus darcu, znižujú napríklad riziko rakoviny, spôsobujú pokles rizika srdcovo-cievnych chorôb, znižujú pravdepodobnosť vykrvácania pri ťažkých úrazoch a telo odberom spáli až 640 kalórií. Ak sa budete chcieť zapojiť registrácia bude prebiehať od 8:00 do 10:00, samotné odbery sú na pláne od 10:00 do 12:00.

darovanie krvi 2

Reklama

„Krv je najvzácnejšou tekutinou na svete. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že sa nedá sa vyrobiť, ani ničím nahradiť. Je to životodarná tekutina, ktorá zásobuje tkanivá a orgány nielen kyslíkom, ale aj potrebnými živinami. Žiaľ, jej vzácnosť spočíva aj v tom, že jej je veľký nedostatok na pomoc druhým. Našťastie je ale vo svete množstvo dobrých ľudí, hrdinov, ktorí nezištne darujú krv a zachraňujú tak množstvo ľudských životov. A práve ich potrebujeme. Môže sa ním stať každý, komu to zdravotný stav dovoľuje. Vzhľadom na urgentnú potrebu Národnej transfúznej spoločnosti na darcov krvi všetkých krvných skupín sa mesto Piešťany rozhodlo, že vytvorí nový projekt s názvom Samosprávna kvapka krvi. Organizovaný bude niekoľkokrát v roku a okrem hlavného cieľu, spoločne pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú bude mať za úlohu vniesť osvetu o dôležitosti darcovstva krvi. Jednoduchom humánnom kroku, ktorý nás nič nestojí, ale niekomu zmení celý život. Jediným darcovstvom totiž môžeme zachrániť až štyri ľudské životy dospelého človeka či život niekoľkým novonarodeným bábätkám,“ uvádza na stránke mesta Lenka Slimáková.

Zopár odporúčaní pred darovaním krvi:
Každý záujemca musí mať so sebou osobné doklady a to občiansky preukaz a preukaz poistenca, ak je darcom aj legitimáciu darcu. Krv môže darovať každý, kto je vo veku 18 až 60 rokov, váži viac ako 50 kg a je v dobrom zdravotnom stave.

Reklama

Pred darovaním je odporúčané večer a ráno piť čo najviac tekutín. Večer zjesť niečo ľahšie a diétnejšie. V deň odberu jesť pečivo, med, džem, ovocie, zeleninu. Na pitie sú odporúčané sladké nápoje, ktoré dodajú energiu.

-lt/Zdroj a grafika: Mesto Piešťany, Lenka Slimáková-

Populárne články