Connect with us

Aktuality

Projekt Bana Thermal nie je bez horúcej vody rentabilný

Published

on

Reklama

Bez prístupu k termálnej vode investor s výstavbou obrovského komplexu na mieste bývalého kúpaliska Sĺňava nezačne. Vyplýva to z vyjadrení konzultanta projektu Bana Thermal Karola Ambru.

[singlepic id=22655 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Projekt za 70 miliónov eur, ktorý zahŕňa hotel, reštaurácie, kongresové priestory, mestskú pláž a aquacentrum s plaveckým bazénom, tak skoro v obci Banka stáť nebude. Začiatok výstavby ohlásený na rok 2013 konzultant projektu nepotvrdil. O tomto dátume informovali Hospodárske noviny koncom minulého roka s odvolaním na investičného riaditeľa spoločnosti Immocap Martina Šramka.

„Centrom záujmu tohto projektu je termálna voda,“ hovorí Karol Ambra. Dodáva, že Štátna kúpeľná komisia, poradný orgán ministerstva zdravotníctva, ktoré ja oprávnené vydať povolenie na čerpanie termálnej vody, môže podľa zákona dovoliť využívanie zdroja, ale aj nemusí. Legislatíva podľa neho nie je v príslušnom paragrafe dostatočne konkrétna a preto je cestou k ďalšiemu využívaniu zdrojov termálnej vody v Piešťanoch a okolí zmena zákona. „Snažíme sa o to, aby mal štát povinnosť dbať o využívanie týchto zdrojov,“ uviedol Karol Ambra. Mohlo by sa to realizovať prostredníctvom poslaneckého návrhu zmeny zákona.

Reklama

Výstavba Bana Thermal bez horúcej vody je podľa neho nerentabilná. Kúpa pozemkov, návrhové štúdie, hydrogeologický prieskum a čistenie studní doteraz stáli okolo 1,5 milióna eur. Na iný účel pritom pozemky nemôžu byť využité, pretože to nedovoľuje územný plán obce Banka.

V januári tohto roku nariadil obnovný úrad životného prostredia investorovi odvoz stavebného odpadu z chátrajúceho areálu. Podiel na jeho vzniku majú podľa Karola Ambru „zberači kovov“. Z miesta už údajne odniesli všetko čo malo cenu: „Majitelia už do projektu investovali obrovské peniaze, štát však nedokáže chrániť ich záujmy ani tým, že legislatívou zabráni odovzdávanie ich majetku do zberu.“

Areál kúpaliska sa chystali investori oplotiť pred dvoma rokmi. Na mieste zistili, že chýbajú aj desiatky metrov dovtedy existujúceho plota. Preto od plánu upustili.

Čítajte tiež:

HN Píšu o megaprojketoch pri Piešťanoch. Problém premostenia nespomínajú

Kúpalisko Sĺňava sa štyridsiatky nedožilo

Chátrajúce kúpalisko Sĺňava zachvátili plamene

Text: Martin Palkovič Vizualizácia: immocap.sk

Populárne články