Connect with us

Aktuality

Program BUDDY, určený na pomoc deťom v domovoch, prichádza do Piešťan

Published

on

Reklama
Reklama

Program BUDDY sa po 10 rokoch rozširuje z Bratislavy do Piešťan a aj ďalších miest na západnom Slovensku. Začal sa otázkou „Čím sa dá zmysluplne pomôcť deťom z detských domovov?“. Po skúšaní množstva kurzov, táborov a školení sa program vrátil k tomu, čo celý čas rozvíjal, teda tomu, že každé dieťa z detského domova potrebuje mať dospelý vzor, ktorý ho bude sprevádzať životom. Prednáška o tom, čo deti z domovov potrebujú, čo sa s nimi deje, ak to nedostanú, a čo sa s tým dá robiť, sa bude konať v ŽiWlli 2. júna o 18:00. Príďte sa aj vy zapojiť alebo si len vypočuť, aká dôležitá je výchova detí.

O deti v detských domovoch sa stará mnohokrát príkladne množstvo ľudí, ktorých priamo alebo nepriamo platí štát za to, že im venujú pozornosť, pretože sa o ne ich biologickí rodičia nevedeli alebo nemohli postarať. Stretnúť a mať reálny vzťah s dospelým človekom, ktorému by na nich záležalo a ktorý nie je platený za to, aby s nimi mal vzťah, je veľmi ťažké a takmer nemožné. Program BUDDY sa snaží vyplniť túto medzeru.

Na Slovensku je v detských domovoch umiestnených približne 5 000 detí. Každý rok detské domovy opustí zhruba 500 detí a nových 500 do domovov príde. Väčšina z nich má problémy zaradiť sa do spoločnosti, teda mať slušnú prácu a bývanie. Keď sú malé, sú predmetom ľútosti, veď za to nemôžu. Keď sú veľké, sú predmetom opovrhnutia, pretože už za to môžu. Je ťažké pochopiť, ako môžu nepracovať, ako môžu neprísť na dohodnuté stretnutie, ako môžu prepadnúť kriminalite, drogám alebo bezdomovectvu.

Reklama

Buddy

Deti, vyrastajúce v rodinách, vidia rodičov a učia sa od nich rozmýšľať, cítiť, prežívať a rozhodovať sa. Deti bez takýchto možností trpia nedostatkom lásky, blízkosti, vzorov, nemajú kde vidieť, že je normálne nahnevať sa a zasa sa udobriť, vydržať, ísť do práce, aj keď sa človeku nechce, vrátiť sa domov a ráno ísť znova.

-lt/Zdroj: Komunitné centrum ŽiWell, BUDDY/Grafika a video: BUDDY-

Populárne články