Úvod Aktuality Profilaktík je dosť, momentálne ich užívať netreba

Profilaktík je dosť, momentálne ich užívať netreba

REKLAMA
Mlyny

Slovenské aj európske médiá informujú, že rádioaktívny prach dorazil už aj nad starý kontinent. Odborníci hovoria, že obyvateľom žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Mestský úrad Piešťany v posledných dňoch zaznamenal zvýšený dopyt po profylaktikách. Tabletky jodidu draselného môžu v prípade rádioaktívneho žiarenia, kedy sa uvoľňuje rádioaktívny jód, zabrániť poškodeniu štítnej žľazy tým, že sa štítna žľaza nasýti nerádioaktívnym jódom. Tak sa predíde príjmu rádioaktivity z kontaminovaného vzduchu alebo potravín.

Domoss Kupelne Viano 2019
Domoss Kuchyne Vian 2019

V týchto dňoch však nie je žiadny dôvod užívať jodid draselný (profylaktiká), aj tieto lieky totiž môžu mať vedľajšie účinky, najmä u ľudí citlivých na jódové preparáty. Ich užívanie má význam len vtedy, keď na to vydajú pokyny orgány štátnej správy.

Rádioaktívny prach, ktorý nad Európu dovialo z Japonska, cestou zoslabol. Jeho rádioaktivita je takmer nemerateľná, preto nie je žiadny dôvod k panike.

Podľa tlačovej správy, ktorú zverejnilo Mesto Piešťany, mestský úrad vydával profylaktiká koncom roka 2007 a v prvom pol roku 2008. Neprevzaté balenia jódu draselného spolu s rezervou pre návštevníkov Piešťan i nových obyvateľov nášho mesta v počte asi 24 000 balení sú uložené spolu s dokumentáciou o výdaji v sklade materiálu CO pri Mestskom úrade v Piešťanoch. Sú určené pre prípad mimoriadneho výdaja. Občania sa nemusia obávať, že ich v prípade reálnej potreby nedostanú, ak ich práve nemajú doma.

V súvislosti s haváriou vo Fukušime začala diskusia o bezpečnosti jadrových elektrární. Tie európske by sa mali v najbližšej dobe podrobiť záťažovým testom. Niektoré krajiny porovnávajú výhody a riziká výroby energie z jadra.

Autor: mac Ilustračné foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto

 

REKLAMA