Connect with us

Aktuality

Prípad provokatérov antirúškarov v piešťanskom obchode si prevzal vyšetrovateľ

Published

on

Reklama
Reklama

Vo štvrtok 4. novembra podvečer bola polícia privolaná do supermarketu v centre Piešťan. Skupina ľudí si tu odmietala nasadiť respirátory, prípadne priestor opustiť a blokovali ostatným nakupujúcim prístup k pokladni. V piešťanskom okrese je v zmysle platnej vyhlášky nosenie respirátora v interiéri predajní povinné. Situáciu sa najskôr snažili vyriešiť zamestnanci a súkromná bezpečnostná služba. Po neuposlúchnutých výzvach požiadali o pomoc policajné hliadky.
Privolané hliadky opakovane skupinu vyzývali, aby si prekryli horné dýchacie cesty, alebo aby obchod opustili a umožnili tak ostatným zákazníkom v pokoji dokončiť svoj nákup. Problémovú skupinu ľudí policajti v zmysle zákona vyzvali, aby predložili doklady totožnosti. Tieto osoby boli podozrivé z priestupku na úseku verejného zdravotníctva a zistenie ich totožnosti bolo nevyhnutné pre ďalšie konanie. Osoby s políciou nespolupracovali, svojim konaním sťažovali situáciu a počas celej doby sa správali arogantne a odmietali uposlúchnuť výzvy polície,“ informovali predstavitelia polície. Ľudia, ktorí priebeh incidentu natáčali a zavesili na sociálne siete tvrdia, že zákrok polície bol neadekvátny a označili ho za policajnú brutalitu. Videá už zdieľali desiatky tisíc ľudí, avšak celý priebeh incidentov na nich nie je zachytený.
Okolnosti, ako aj samotný priebeh fyzického konfliktu, pri ktorom boli policajti nútení použiť donucovacie prostriedky, naďalej vyšetrujeme. Pri incidente boli zranení dvaja policajti a jeden muž. Zranení boli jednorázovo ošetrení v nemocnici,“ informovali zástupcovia  policajného zboru prostredníctvom statusu na sociálnej sieti.
Prípad si na mieste prevzal vyšetrovateľ a v súvislosti s udalosťou začal trestné stíhanie pre prečiny útoku na verejného činiteľa a výtržníctva. Policajné hliadky obmedzili na osobnej slobode 3 mužov z Nitrianskeho kraja, ktorí sú v súčasnosti umiestnení v CPZ.
Nadriadený vyhodnotil, že služobný zákrok bol vykonaný v súlade so zákonom.
Policajti stotožňujú všetky osoby, ktoré odmietali uposlúchnuť výzvy polície. Následne budú oznámené na príslušný RÚVZ na ďalšie konanie. Pravdepodobne ide o tie isté osoby, ktoré podobným spôsobom konajú aj v iných okresoch a krajoch. Dve osoby podali po útoku trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa, ktorými sa bude zaoberať Úrad inšpekčnej služby,“ uzavreli predstavitelia polície.

Polícia hovorí o nekompromisnom postupe

Aktuálne platná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva  250/2021 nariaďuje všetkým osobám riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora na verejnosti vo všetkých priestoroch interiérov budov. Podľa čl. 13 ods. 1 písm. a) Ústavy SR možno povinnosti ukladať nielen zákonom, ale aj NA ZÁKLADE ZÁKONA, čiže v tomto prípade vyhláškou ÚVZ.  Polícia informovala, že bude vždy dbať na ochranu života a zdravia občanov a bude nekompromisne postupovať voči tým, ktorí hrubý spôsobom porušujú zákony a ohrozujú verejné zdravie.

Kto stojí za provokáciou v piešťanskom obchode?

Polícia zadržala troch ľudí z Nitrianskeho kraja, ktorí boli účastní incidentu v piešťanskom obchode. Ďalšie osoby ako uviedla, stotožňuje.
Videá na sociálnych sieťach boli sú zavesené na stránke Miro Heredoš . Republika, ale aj na facebookovom profile Jojo Hronkovič, ktorý sa na ňom tiež pýši hrdým podaním ruky s europoslancom Milanom Uhríkom z Republiky. Miroslav Heredoš je podľa oficiálnej stránky strany člen Republikovej rady a krajský predseda v Bratislave.

Účastníci incidentu si stihli spraviť v Piešťanoch spoločnú fotografiu.

Účastníci incidentu si stihli spraviť v Piešťanoch spoločnú fotografiu.


TS / red Foto: Screenshots FB

Reklama

Populárne články