Connect with us

Aktuality

Prevádzkovateľ zimného štadióna chce od mesta navyše 50-tisíc na energie

Published

on

Reklama
Reklama

Spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany v zastúpení konateľom a prezidentom Jaroslavom Lušňákom, žiada Mesto Piešťany o dofinancovanie energií spotrebovaných na zimnom štadióne vo výške do 50-tisíc eur. Firme na základe zmluvy a schváleného rozpočtu garantuje aktuálne Mesto Piešťany úhradu energií vo výške 150-tisíc eur.

Jaroslav Lušňák

Jaroslav Lušňák odôvodňuje svoju žiadosť adresovanú primátorovi a poslancom navýšením cien za energie pre rok 2019  a spotrebou energií za rok 2018. Vlani samospráva preplatila firme – klubu podľa záverečného účtu elektrinu, plyn a vodu v sume takmer 188-tisíc eur. 

Mesto Piešťany uzatvorilo v roku 2006 rozhodnutím zastupiteľstva a podpisom vtedajšieho primátora Rema Cicutta zmluvu o prenájme zimného štadióna s firmou ŠHK37 Piešťany. Zmluva bola uzatvorená do roku 2034. Nájomca dostal zimný štadión za 33 eur ročne s povinnosťou vykonať dohodnuté investície. Mesto sa zaviazalo preplatiť v rokoch 2006 až 2009 energie do výšky 4,5 milióna korún slovenských, teda cca 150-tisíc eur. Podľa pôvodnej zmluvy mala následne v rokoch 2010 až 2014 klesnúť platba za energie zo strany samosprávy na 83-tisíc eur.

V realite však  platila po uzatvorení viacerých dodatkov v rokoch 2010 až 2013 stále cca 150-tisíc  eur a v roku 2014 189-tisíc eur. V rokoch 2015 až 2018 došlo k ďalšiemu navýšeniu a samospráva platila ročne  197 až 199-tisíc eur. K navýšeniu platieb došlo aj napriek nesúhlasu časti vtedajšieho zastupiteľstva. Podmienkou schválenia bolo, že prevádzkovateľ poskytne verejné korčuľovanie zdarma. O ďalšom vývoji platieb za energie zo strany Mesta,  malo rozhodnúť zastupiteľstvo, ktoré vzišlo z volieb v roku 2018.

Reklama

Firma, ktorá si prenajala štadión, skončila v likvidácii

Nájomca zimného štadióna ŠHK37 Piešťany, s ktorým má Mesto Piešťany podpísanú zmluvu, skončil vlani v likvidácii. Firma sa premenovala na spoločnosť Deauro a likvidátorom je bulharský občan. Tesne predtým stihla predať časť podniku sro-čke Športový hokejový klub 37 Piešťany, ktorej konateľom, tak ako v pôvodnej firme uzatvárajúcej zmluvu s mestom, je Jaroslav Lušňák. Udialo sa tak vlani v júli. 

Nová firma, ktorá mala prebrať správu zimného štadióna, tak urobila bez súhlasu mestského zastupiteľstva. Jej vedenie tvrdí, že je to v súlade s obchodným zákonníkom. 

Nový nájomca mal vlani preplatené všetky energie, napriek tomu vyprodukoval stratu

V rokoch 2012 až 2017 mala táto firma podľa dát zverejnených na finstat.sk nulové tržby. Vlani, potom čo prebrala správu zimného štadióna,  jej za pol roka stúpli  na 118 766 eur. Celkové výnosy uvádza podľa účtovnej uzávierky v hodnote 137 862 eur. Napriek tomu, že energie na prevádzku v sume takmer 200-tisíc eur zaplatilo Mesto Piešťany, firma vykázala stratu 139 218 eur. 

Príjmy má z prenájmu ľadovej plochy, či priestorov zimného štadióna, čo umožňuje pôvodná zmluva a výdavky hlavne v podobe osobných nákladov na ľudí prevádzkujúcich štadión. Zmluva s Mestom  Piešťany obsahuje tiež klauzulu o poskytnutí ľadovej plochy pre hokejovú mládež, ktorá za ňu neplatí, pričom nedefinuje počet hodín ľadu pre mladých hokejistov.

Nová firma, ktorá sa vyhlasuje za nájomcu zimného štadiónu by mala mať podľa pôvodnej zmluvy zriadenú dozornú radu zloženú z poslancov mestského zastupiteľstva. Tí nové zloženie dozornej rady schválili takmer po roku na konci júna 2019. Dozorná rada, aktuálne ani po viac ako roku od prebratia časti podniku a takmer po dvoch mesiacoch od schválenie zastupiteľstvom, nie je zapísaná v obchodnom registri. 

O tom, či bude Mesto Piešťany preplácať všetky energie firme prevádzkujúcej zimný štadión, musia rozhodnúť poslanci zastupiteľstva a zmeniť rozpočet ako aj schváliť dodatok zmluvy. Táto problematika by sa mala riešiť na niektorom z poprázdninových rokovaní mestského zastupiteľstva.

-th- Ilustr. foto: -mp-

Populárne články